Albánská vláda se konečně rozhodla zasáhnout proti černému odběru elektrické energie, který je v zemi rozšířený. Premiér Edi Rama podle serveru BalkanInsight v pondělí oznámil, že jeho kabinet už nad problémem nehodlá zavírat oči a nasadí do boje se zloději energie novou komisi.
Tento orgán bude mít podle Ramy potřebné pravomoci k zastavení ztrát z rozvodné sítě a zvýšení počtu registrovaných odběratelů energie.
"Bude organizovat státní instituce s jedním cílem - zvrátit křivku ztrát energie," prohlásil v pondělí.
Premiér poznamenal, že peníze za elektřinu nyní dluží 91 procent domácností a 81 procent podniků. V říjnu 2012 se prý ztratilo nebo bylo ukradeno 33,6 procenta vyrobené elektřiny. Následující měsíc vzrostl tento údaj na 43 procent a v prosinci vyskočil na 55 procent. V roce 2013 se prý situace dále zhoršila.
Rama zdůraznil, že pro vládu bude prioritou zajistit, aby státní instituce platily účty za dodávky elektrické energie včas a byly vzorem pro ostatní.
Vysvětlil přitom, že státní instituce nyní dluží za elektřinu distribuční společnosti CEZ Shpërndarje 13,1 miliardy leků (dvě a půl miliardy korun).
CEZ Shpërndarje je albánská divize nadnárodní energetické společnosti ČEZ, kontroluje ji ovšem albánská vláda.
Tři miliardy leků dluží i sama vláda za dodávky proudu zdravotně postiženým lidem.
Ministr energetiky Damian Gjiknuri k tomuto problému poznamenal, že krádeže elektrické energie stojí albánský stát každý rok 100 a 140 milionů eur (zhruba 2,7 až 3,8 miliardy korun).
Rama upřesnil, že vláda bude v boji s černým odběrem energie postupovat tvrdě proti těm, kdo proud kradou s cílem vydělat, zatímco bude mírnější vůči chudým lidem, kteří skutečně nemají na zaplacení účtů.