Jen se bavte, vzkazuje protestujícím Polkám vláda

Zahraničí
3. 10. 2016 12:46
Polské aktivistky vyhlásily výstražnou stávku.
Polské aktivistky vyhlásily výstražnou stávku.

Polské aktivistky vyhlásily výstražnou stávku jako projev odporu proti chystanému zpřísnění protiinterrupčního zákona. Polky si podle organizátorek "černého pondělí" mají vzít v práci či ve škole volno, zapojit se do pouličních protestů a happeningů, anebo se prostě jen obléknout do černého či připnout si černou stužku. Na sociálních sítích přislíbily zapojení desetitisíce Polek. Vládní představitelé protesty bagatelizují.

Dosud není zřejmé, nakolik se protest rozšíří a zda se omezí jen na liberální velká města, anebo najde podporu i v mnohem konzervativnějších menších městech a na venkově.

Podle zpravodajské televize TVN 24 se protesty konají po celé zemi. Kupříkladu do práce na městském úřadu v Čenstochové nepřišlo více než 60 žen, některé obchody a restaurace musely zavřít. Akci podporují i někteří zaměstnavatelé.

"Naše firma zaměstnává stovku lidí, z toho jsou 80 procent ženy. Chceme, aby měly právo zúčastnit se protestu," prohlásil Radoslaw Olszewski, majitel sítě restaurací ve Vratislavi. Ženy podle něj mají právo rozhodovat samy o sobě, ne aby za ně rozhodoval někdo jiný. Vládní představitelé protesty zlehčují. "Jen se bavte," vzkázal stávkujícím ženám ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Podle něj zřejmě žádný člen vlády nebude v Evropském parlamentu na debatě o právech žen.

"Chceme, aby bylo respektováno právo na život. Podle stoupenců interrupcí je třeba chránit práva žen. Ale bude nějak chráněna žena, která je v břiše ženy?" řekl v rozhlase ministr, podle kterého si západní civilizace s těmito dilematy neporadila. Odpůrci "černého pondělí" podle TVN 24 vyzvali na internetu k akci "Nebuď kráva, oblékni se barevně".

"Černé pondělí" má být reakcí na rozhodnutí polských poslanců, kteří minulý měsíc v prvním čtení podpořili naprostý zákaz umělého ukončení těhotenství.

Současný zákon o interrupcích platí v silně katolickém Polsku od roku 1993 a patří mezi nejrestriktivnější v Evropě. Umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže prenatální vyšetření odhalí nevratné poškození plodu anebo je-li otěhotnění důsledkem znásilnění či incestu.

Navržený zákon počítá s dalším zpřísněním pravidel. Potraty by podle něj byly zcela zakázány s jedinou výjimkou - ohrožení života matky. Lékařům, kteří by provedli nedovolený potrat, by hrozilo až pětileté vězení.

V Polsku se uskuteční ročně méně než dva tisíce legálních potratů. Nevládní organizace ale odhadují, že interrupci podstoupí v zahraničí každý rok 100 až 150 tisíc Polek.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Czarek Sokolowski

Další čtení

Slovenský prezident a ministr obrany nastoupili na výcvik armádních záloh

Zahraničí
10. 7. 2025

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ