Smrtí Otty von Habsburga přišel tento šlechtický rod o svou nejvýraznější osobnost. Moc ztratil už dávno. Habsburkům patří v Rakousku majetek už jen za asi sto milionů eur.
Velkolepý pohřeb Otty von Habsburga, nejstaršího syna posledního rakouského císaře Karla, přilákal 16. července do Vídně 14 tisíc diváků a smutečních hostí. Někdejší korunní princ Rakousko-Uherska zesnul letos 4. července. Dědictví Otty Habsburského dodnes výrazně určuje obraz Rakouska v zahraničí. Vedle historicko-politického odkazu jde v metropoli hlavně o zámek Schönbrunn, Hofburg a císařské umělecké sbírky. Z císařských majetků paří ale dnešnímu, široce rozvětvenému klanu Habsburků už jen zlomek.
Po rozpadu monarchie byla vládnoucí rodina opakovaně vyvlastněna, po roce 1945 nebyl její majetek restituován. Císařská linie kolem Otty a syna Karla, nynější hlavy rodiny, nevlastní v Rakousku téměř nic. Snahy rodu o odškodnění za část pozemků a nemovitostí za 200 milionů eur soud roku 2005 zamítl. Habsburkové - v alpské zemi jich má bydliště kolem 280 - se živí jako úředníci, bankéři, diplomaté, podnikatelé či třeba počítačoví technici. Někteří to zkusili v politice.
Též Karel žije relativně skromně. Skutečně zámožná je jen jeho žena Francesca Thyssen-Bornemisza z rodu německých ocelářských magnátů. Nedávno třeba koupila ve Vídni dva půdní byty za čtyři miliony eur. Manželé ale žijí odděleně. Přesto Habsburkové vlastní v zemi majetek za asi sto milionů eur. Bilanci jim vylepšuje toskánská linie, k jejímu oddělení došlo roku 1790 za Ferdinanda III.
Toskánští vlastní tisíce hektarů půdy, jakož i prestižní nemovitosti, k nimž patří zámek Wallsee a císařská vila v Bad Ischlu. Spravuje ji Markus Habsburg-Lothringen. Hospodářsky nejvýznamnějším Habsburkem je v Alexander, jenž mimo jiné vede obří statek v oblasti Ybbs-Persenbeugu.
Podnik patří s téměř 13 tisíci hektary k největším vlastníkům lesů v zemi. Rodina Christopha Habsburga, synovce Otty, se podle vlastních slov snaží předcházet dobu a iniciovala i projekt na výrobu pitné vody a větrné elektrárny. Christophův bratr Ulrich se loni chtěl ucházet o funkci rakouského prezidenta.
Dva měsíce po Ottovi zemřel v Mexiku 8. září jeho mladší bratr Felix (95). Z osmi dětí posledního císaře Karla a císařovny Zity už tak nežije nikdo.
Otto - velký Evropan |
Otto von Habsburg (20. 11. 1912 - 4. 7. 2011) byl nejstarším synem císaře Karla I. Za druhé světové války se angažoval proti nacismu, roku 1961 se vzdal veškerých nároků císařský trůn pro svou osobu. Působil jako novinář, spisovatel a dlouholetý poslanec Evropského parlamentu (EP) za bavorskou CSU. V rámci Panevropské unie plédoval za sjednocení kontinentu a v EP prosazoval integraci postkomunistických zemí do evropských a atlantických struktur. Byl přesvědčeným stoupencem společných unijních institucí včetně euroústavy. Českou stranu nabádal k dialogu se sudetskými Němci a ke zrušení tzv. Benešových dekretů. Otto žil i s rodinou (s chotí Reginou von Sachsen-Meiningen měli sedm dětí) desítky let, až do své smrti, ve vile u Starnberského jezera v Bavorsku. Ostatky někdejšího následníka trůnu spočívají v kryptě kapucínského kláštera ve Vídni, jeho srdce v maďarském klášteře Pannonhalma u Györu. |