Řecké regionální úřady pohrozily, že uzavřou uprchlický tábor na ostrově Lesbos, jestliže centrální vláda okamžitě nevylepší podmínky, které tam panují.
Situaci v přeplněných přijímacích centrech pro migranty na ostrovech v Egejském moři nedávno kritizoval také Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Tisíce běženců, včetně mnoha dětí, tam podle UNHCR žijí v nevyhovujících podmínkách a nedostává se jim ani náležité zdravotní péče.
Podle úřadů je tábor Moria naprosto nevyhovující a představuje "hrozbu pro veřejné zdraví a životní prostředí". Jestliže vláda do 30 dnů nějak nezakročí, tábor bude uzavřen. V táboře pro 3100 lidí jich teď žije zhruba 8800. Asi čtvrtina z běženců jsou děti. Jak úřady uvedly, problémy jsou zejména s kanalizací a hnijícími odpadky, koupelny zapáchají a jídelna rovněž nesplňuje zákonné standardy.
Jak uvedl na konci srpna UNHCR, také na dalším řeckém ostrově Samos jsou kapacity takzvaných hotspotů, tedy přijímacích a identifikačních center pro migranty, přeplněné. Podle úřadu OSN pro uprchlíky tam žije nyní asi 2700 migrantů, většinou Syřanů a Iráčanů, ale kapacita zařízení je jen asi 700 osob. Také na ostrovech Chios a Kos jsou centra přeplněná a jejich obsazenost se blíží dvojnásobku kapacity.
Od začátku letošního roku připlulo na řecké ostrovy z Turecka přes 19 tisíc migrantů. Loni jich za celý rok podle UNHCR bylo 29 718 a ještě o rok dříve 173 450. Největší migrační vlnu zažily řecké ostrovy v roce 2015, kdy tam dorazilo 856 723 lidí. Jejich příliv se výrazně zpomalil díky dohodě EU s Tureckem.