Jordánská královna Ranja, jejíž země hostí stovky tisíc syrských uprchlíků, vyzvala na řeckém ostrově Lesbos k otevření zákonných cest pro migranty usilující o přestěhování do Evropy. Zkritizovala také březnovou úmluvu mezi Evropskou unií a Ankarou o migraci, která mimo jiné předpokládá vracení běženců z Řecka zpět do Turecka.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
"Mnoho humanitárních organizací vyjádřilo hluboké znepokojení nad dohodou mezi Evropskou unií a Tureckem," poznamenala královna po zhruba hodinové návštěvě tábora Tara Tepe, ve kterém žije 850 migrantů a uprchlíků. Na 500 z nich dorazilo na Lesbos po 20. březnu - od tohoto data přitom platí, že Řecko může běžence neúspěšné v azylovém řízení vracet na turecké území.
Královna poznamenala, že tato dohoda pravděpodobně přiměje uprchlíky hledat "nejnebezpečnější cesty". "Je velmi důležité, abychom našli alternativní právní cesty, které jsou bezpečnější a účinnější, a představují dlouhodobé či trvalé řešení pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy či bezpečnějších oblastí," řekl Ranja.
Královnu přivítali uprchlíci v táboře s vděkem a velkým nadšením.
Lesbos se stal od loňského léta jednou z hlavních vstupních bran pro uprchlíky směřující přes Turecko a Řecko do zbytku Evropy. Na starý kontinent se jich dostal více než milion, než se státy na balkánské migrační trase rozhodly jim cestu zcela uzavřít.