Všechny čtyři zainteresované výbory Evropského parlamentu souhlasí s působením české zástupkyně Věry Jourové v pozici evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví. Sdělili to účastníci dnešního jednání zástupců výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, právního výboru, výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a výboru pro práva žen, kteří o kandidatuře Jourové jednali.
Už před odpolední schůzkou bylo jasné, že dva výbory s působením české kandidátky v komisi Jeana-Clauda Junckera nemají problém: podporu Jourové deklarovaly výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a právní výbor. Naopak z výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci zaznívala také možnost, že by se kandidátka měla s europoslanci ještě jednou sejít.
Česká členka komise vedené Jeanem-Claudem Junckerem poslance ze čtyř výborů oslovila při tříhodinovém slyšení minulou středu. Kromě tří už zmíněných to byl také výbor pro práva žen.
Série 45 otázek a odpovědí ale europoslancům ke konečnému rozhodnutí nestačila, a tak musela Jourová do neděle vypracovat ještě písemné odpovědi na dodatečných 32 otázek.
"Věra Jourová prokázala při středečním slyšení i následně odpověďmi na písemné dotazy, že má na to, být eurokomisařkou, a to byl zásadní předpoklad. Její pozice přitom nebyla vůbec jednoduchá, komentuje europoslankyně Dita Charanzová. "V určité chvíli to vypadalo, že víc než její faktické znalosti bude rozhodovat politické klima. Dostala se doslova do soukolí politických dohod v Evropském parlamentu. Z mého pohledu korektní odpovědi tak nemusely dnes stačit, pokud by byly hodnoceny za vyloženě nepříznivé konstelace."
Místopředseda ODS, která je součástí konzervativní ECR, Jan Zahradil řekl, že potvrzení Jourové ve výborech není překvapením. "Myslím, že skutečně sekera dopadne na někoho jiného," podotkl. Výkon Jourové při slyšení podle něj "sice nebyl žádná sláva, ale nakonec ani žádná katastrofa".
Juncker nemá vyhráno
Europarlament nemůže jednotlivé komisaře měnit, schvaluje však komisi jako celek. V případě Junckerova týmu by měl hlasovat 22. října tak, aby se nová komise mohla ujmout práce od listopadu.
Jourová není jediná, koho při slyšení před členy různých výborů europarlamentu potkaly zádrhele. Slyšení si zopakuje Brit Jonathan Hill, písemné doplnění museli odevzdat také Pierre Moscovici z Francie či Maďar Tibor Navracsics. U něj už dal příslušný výbor pro kulturu najevo, že by neměl zastávat celé navržené portfolio.
Také slovinská kandidátka na místopředsedkyni komise Alenka Bratušeková při pondělním slyšení europoslance zklamala.
Není tak vyloučené, že Juncker před závěrečným hlasováním v plénu parlamentu udělá v komisi některé změny. Při schvalování svého týmu potřebuje podporu dvou největších evropských politických uskupení, tedy lidovců i socialistů. Především na jejich dohodě v europarlamentu tak bude záležet, který kandidát na komisaře ve slyšeních uspěl, a který nikoli.