Francouzský prezident čelí v aféře s prodejem ponorek Pákistánu v půli devadesátých let minulého století velkému tlaku. Přitížila mu výpověď Jeleny Karadjordjevičové, vnučky bývalého jugoslávského regenta, prince Pavla. Ta policii sdělila, že její někdejší manžel Thierry Gaubert a dlouholetý přítel Nicolase Sarkozyho odjel roku 1995 několikrát do Švýcarska a vracel se do Paříže s kufry plnými peněz.
Tehdy, roku 1995, se ve Francii konaly prezidentské volby a Sarkozy byl ministrem pro rozpočet a současně pokladníkem a mluvčím premiéra Édouarda Balladura, který se ucházel o úřad hlavy státu.
Peníze, které ze Švýcarska přivážel do Francie choť princezny Karadjordjevičové Thierry Gaubert, měly údajně sloužit na financování Balladurovy prezidentské kampaně. Ten ale nakonec neuspěl - v pravicovém táboře ho z kandidatury vytlačil Jacques Chirac.
Francouzské soudce už zalarmovaly i výroky Sarkozyho blízkého důvěrníka a exministra vnitra Brice Hortefeuxe, který uvedl, že Jelena si pouští příliš pusu na špacír. Matthieu Bonduelle, generální tajemník syndikátu soudců, konstatoval, že existuje otevřená "snaha aféru udusit".
V takzvané aféře Karáčí (Karachigate) jde o prodej tří ponorek typu Agosta 90 za asi (v přepočtu) 825 milionů eur Pákistánu. Příslušnou dohodu uzavřely Francie a Pákistán roku 1994. Jako ministr pro rozpočet schválil kontrakt právě Sarkozy.
Obchod pomohli uskutečnit prostředníci, kteří získali provizi, a celková suma zahrnovala i úplatky pro pákistánské politiky a generály. Provize prostředníkům tehdejší zákony připouštěly. Sarkozy ale nyní čelí nařčení, že část provize se do Francie vrátila a posloužila na financování Balladurovy prezidentské volební kampaně. Údajně šlo asi o dva miliony eur, které dopravil z alpské republiky do Paříže "v kufřících" manžel princezny Karadjordjevičové.
V Karachigate jde jak o sporný zbrojní obchod a ilegální financování politických stran, tak o atentát na francouzské inženýry v Karáčí v květnu roku 2002. Bomba tehdy zabila 14 Francouzů.
Objevilo se podezření, že teroristický čin mohl být pomstou za zastavení výplat peněz za zprostředkování obchodu s ponorkami. Vítěz voleb ve Francii, Jacques Chirac, totiž nechal prošetřit předchozí zbrojní obchody a zastavil vyplácení úplatků, které s nimi byly spojeny.
Vazby princezny Jeleny Karadjordjevičové na nynějšího francouzského prezidenta mají řadu podob. Když si roku 1988 brala za muže Thierryho Gauberta, oddával je právě Sarkozy, který byl tehdy na noblesním pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine starostou.