Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker pozval nového polského premiéra Mateusze Morawieckého na 9. ledna k jednání do Bruselu. Pozvánku zveřejnil na svém Twitteru jen několik hodin poté, co jeho první místopředseda Frans Timmermans oznámil novinářům, že komise kvůli polské reformě soudnictví poprvé v historii EU sáhla k využití článku sedm Lisabonské smlouvy o fungování unijních institucí. Mluvčí polské vlády uvedla, že je Morawiecki ochotný se takové schůzky zúčastnit.
Komise došla k závěru, že v Polsku existuje jasné riziko závažného porušení vlády práva, a spustila zatím nikdy nepoužitý postup, na jehož konci zemi hrozí rozhodnutí ostatních států unie o pozastavení hlasovacích práv v Radě EU. Polsko rozhodnutí označilo za politicky motivované a oznámilo, že v reformě hodlá pokračovat.
"Je to těžký den pro Polsko, ale také pro EU. V takových chvílích je dialogu obzvláště zapotřebí," uvedl na Twitteru předseda Evropské komise. V dopise také uvádí, že případného pracovního oběda nebo večeře s šéfem nové polské vlády by byl přítomen právě také Timmermans.
Podle mluvčí polské vlády Joanny Kopcińské je premiér Morawiecki ochoten se lednové schůzky zúčastnit, pokud Evropská komise setkání zorganizuje.
Místopředseda Evropské komise Timmermans dnes upozornil, že dva roky trvající opakované snahy o konstruktivní dialog s Varšavou, týkající se především polské reformy soudního systému, byly dosud neúspěšné. Komise nyní Polsku nabídla už čtvrté doporučení, jak věc může řešit, a dala zemi tři měsíce ke změně postoje.
Polský premiér Morawiecki je ve funkci teprve několik dní, ale v Bruselu už byl minulý čtvrtek a pátek na prosincovém summitu EU.