Juncker ocenil migrační dohodu s Tureckem. Zafungovala skvěle

Zahraničí
14. 12. 2016 13:55
Předseda Evropské rady Donald Tusk (vlevo), předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Předseda Evropské rady Donald Tusk (vlevo), předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Před začátkem čtvrtečního summitu Evropské unie v Bruselu ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku výslovně ocenil migrační dohodu, kterou evropská osmadvacítka uzavřela na počátku letošního roku s Tureckem. Nadcházející summit podle něj zhodnotí i partnerství EU se státy severní Afriky. Debatě poslanců se zástupci Rady a Komise ve středu ale jasně dominovala situace v severosyrském městě Aleppu.

Juncker vyzvedl přínos dohody s Tureckem. Počet migrantů přicházejících na řecké ostrovy se podle něj snížil. Zatímco před uzavřením dohody v březnu za jeden den připlulo z Turecka do Řecka i deset tisíc uprchlíků, snížil se tento počet v současnosti na průměrně devadesát denně, uvedl předseda EK.

Další spolupráce EU s Tureckem bude jedním z témat summitu šéfů států a vlád EU, který začne ve čtvrtek v Bruselu. Mezi členskými zeměmi nepanuje shoda v otázce dalšího pokračování přístupových jednání s Ankarou. K jejich zmrazení v úterý vyzvalo Rakousko, které tak zabránilo přijetí společného postoje celé unie k rozšiřování bloku.

Podle Junckera si pomoc v migrační krizi zaslouží nyní hlavně Itálie. "Nenecháme v tom Itálii samotnou," uvedl předseda EK. Pomoc, kterou Řím vynaloží na pomoc migrantům, by neměla být započítána v neprospěch Itálie při posuzování plnění jejích rozpočtových závazků.

Partnerství s pěti africkými zeměmi

Projednat chce Juncker na summitu s premiéry a prezidenty evropské osmadvacítky také fungování partnerství uzavřených s pěti africkými zeměmi: Mali, Nigerem, Nigérií, Senegalem a Etiopií. Unie se v reakci na vysoké počty migrantů, kteří do Evropy míří z těchto zemí, letos rozhodla podmínit veškerou svou spolupráci s nimi kooperací při řešení migrace.

Tématem nadcházejícího summitu bude podle Junckera také rozšíření investičního programu, který jeho komise spustila v roce 2014. Šéfové států a vlád se budou v belgické metropoli zabývat také spoluprací evropských zemí v otázkách obrany a obranného průmyslu a všeobecně tématem bezpečnosti, které je podle Junckera pro evropské občany v současnosti prioritou.

Vyjádřením europoslanců v rozpravě před summitem dominovala ale otázka aktuální situace v severosyrském Aleppu, který je podle ruské armády plně v rukou syrské armády věrné režimu prezidenta Bašára Asada. Kritika europoslanců mířila především směrem k Rusku. Podle předsedy největší parlamentní frakce lidovců Manfreda Webera má ruský prezident Vladimir Putin "krev na rukou". Předseda frakce liberálů Guy Verhofstadt vyzval k uvalení nového balíčku sankcí na Moskvu kvůli zločinům, kterých se podle něj dopouští nejen v Aleppu na civilistech.

Autor: ČTK Foto: , Virginia Mayo

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ