Francouzské pořádkové síly zlikvidovaly tři islámské radikály, kteří v posledních dnech terorizovali zemi. Severně od Paříže policie zasáhla proti dvěma útočníkům, kteří ve středu v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo zastřelili 12 lidí. Téměř ve stejnou chvíli došlo k zásahu i v košer obchodu na východě metropole, kde jiný ozbrojený muž zadržoval od brzkého odpoledne několik lidí. Tento útočník byl také zabit a o život přišli i čtyři rukojmí. Francouzský prezident Hollande ocenil práci policie a vyzval obyvatele, aby byli i nadále obezřetní.
Podle médií policejní operace pokračuje; muži zákona pátrají po 26letá přítelkyni útočníka z košer potravin Hayat Boumeddienové, po které úřady vyhlásily pátrání. Tvrdí se, že byla s únoscem v košer obchodu a pak uprchla, případně, že utekla již dříve.
Pachatelé teroristických útoků v Paříži a jejím okolí, kteří jsou odpovědní za smrt nejméně 16 lidí, se telefonicky přihlásili ke svým zločinům a také k radikálním islamistickým skupinám do redakce televizní a rozhlasové stanice BFM TV.
K členství v IS se přihlásil Amedy Coulibaly, který byl zabit při zadržování rukojmích v pařížské košer prodejně; tu si prý vybral, protože "cílil na Židy". Svou akci prý koordinoval s vrahy, kteří ve středu provedli masakr v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a v pátek byli rovněž zlikvidováni severně od Paříže.
Také před policejním zásahem řekl, že v obchodě jsou již čtyři mrtví lidé a dalších 17 osob včetně jednoho dítěte a osmi žen. Výměnou za zajatce požadoval stažení Francie z mise proti Islámskému státu. Jeho slova podle komentářů vylučují, že by čtyři zajatci zemřeli při následném zásahu policie.
Jeden z dalších teroristů, Chérif Kouachi, stejné stanici řekl, že byl vyslán do Francie a financován odnoží sítě al-Kajda v Jemenu.
BFM TV na svém serveru uvádí, že byla po celý pátek v telefonickém kontaktu se všemi zločinci, kteří jí sami telefonovali.
Coulibaly tvrdil, že jednal "souběžně" s útočníky v pařížské redakci a že je prý znal osobně. "Oni Charlie Hebdo, já policisty," řekl muž, který den po masakru, tedy ve čtvrtek, zastřelil na jihopařížském předměstí Montrouge policistku a dalšího člověka zranil.
"Jsme Prorokovi obránci," řekl pro BFM TV pro změnu Chérif Kouachi, který se se svým bratrem Saidem opevnil v jedné tiskárně v obci Dammartin-en-Goële severovýchodně od Paříže. Chérif také prohlásil, že podstoupil výcvik přímo pod vedením radikálního duchovního a člena teroristické organizace al-Kajda Anvara Avlakího. V řadách teroristů údajně i nějaký čas bojoval.
Radikální kazatel Anvar Avlakí byl Američan jemenského původu napojený na al-Kajdu. Narodil se v roce 1971 a Spojené státy ho údajně v Jemenu zabily v roce 2011.
Útok na redakci časopisu Charlie Hebdo prý řídila přímo odnož teroristické sítě al-Kajda v Jemenu (AQAP). Ve svém prohlášení to uvedl jeden z jejích bojovníků. Mělo prý jít o odplatu ze znesvěcování proroka Mohameda. AQAP je považována za jednu z nejnebezpečnějších teroristických skupin. V prohlášení al-Kajdy působící na Arabském poloostrově se anglicky mimo jiné píše, že "vedení AQAP řídilo operace a vybralo si pečlivě svůj cíl". Podle člena AQAP byl útok v souladu s varováními bývalého vůdce al-Kajdy Usámy bin Ládina, který mluvil o "důsledcích znesvěcování muslimských svátostí". Nejhledanějšího teroristu světa dopadla a zabila v květnu 2011 v Pákistánu speciální jednotka americké armády. Skupina se prý přihlásila k odpovědnosti za útok až později, a to "z bezpečnostních důvodu".
Bratři Kouachiovi, pachatelé útoku na týdeník Charlie Hebdo, v pátek ráno ukradli auto a dostali se do obce Dammartin-en-Goële, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Paříže. Podle původních informací měli držet jednoho rukojmího, ale ukazuje se, že místní zaměstnanec tam byl před nimi ukrytý a o sobě dal vědět rodině s výzvou adresovanou policii, aby zasáhla.
Krátce po 17.00 na bratry zaútočily speciální jednotky, z místa se ozvaly výbuchy a střelba a nad budovou se vznášel dým. Policie oba muže zastřelila, když vyběhli z úkrytu a pálili na bezpečnostní síly.
K přepadení košer supermarketu v oblasti Porte de Vincennes došlo krátce po poledni. Zahynuli zde kromě útočníka i čtyři rukojmí, zřejmě bezprostředně po zahájení osvobozovací operace. Další čtyři utrpěli vážná zranění, ale podle posledních informací jsou mimo nebezpečí života. Podle tvrzení médií se v obchodu před Coulibalym ukryli ve sklepní místnosti čtyři lidé s miminkem, případně dvě ženy s dvěma dětmi. O únosci měla policie údajně přehled, protože jej slyšela i poté, co zapomněl vypnout mobilní telefon.
Prezident Hollande ve večerním televizním projevu vyzval k národní jednotě a nesmiřitelnosti vůči rasismu a antisemitismu. "Francie nadále čelí teroristickým hrozbám," řekl Hollande. V krátkém vystoupení zdůraznil, že podobní fanatici nemají nic společného s islámem.
Přepadení košer velkoprodejny Hollande označil za "příšerný antisemitský čin", prezident vyzval obyvatele k ostražitosti, jednotě a mobilizaci.