Polský premiér Jarosław Kaczyński vyrazil do boje o rozdělení hlasů v Radě EU s novým argumentem. Prý by měli být zohledněni mrtví z druhé světové války. Dnes by pak Polsko mělo 66 milionů obyvatel.
Polsko chce odškodnění za šest milionů mrtvých z druhé světové války. Forma odškodnění? Větší rozhodovací hlas v EU. „Chceme jenom, aby nám bylo vráceno to oč jsme přišli,“ řekl premiér Kaczyński podle Spiegel online včera v polském rádiu. „Kdyby neprošlo lety 1939 až 1945, tak by dnes bylo Polsko zemí s obyvatelstvem čítajícím 66 milionů.“
Polský premiér je zásadně proti tomu, aby jeho země dostala méně hlasů, než velké členské státy jako Německo.
„Samozřejmě tím nechci říci, aby se Poláci vraceli k minulosti, protože to k ničemu nevede. Měli bychom se hlavně zaměřit na reálný svět,“ prohlásil podle deníku Süddeutsche Zeitung Kaczyński.
V pozadí těchto prohlášení stojí strach Polska z toho, že bude v plánovaném přerozdělení hlasů v EU ochuzeno. Lidnatější země jako Německo, nebo Francie by získaly silnější pozici a menší země by byly při hlasování oslabeny.
Poláci tedy hovoří o větší váze středních a menších zemí. Na tom by Polsko vydělalo. Česká republika je jedinou zemí, která tomuto systému vyjadřuje opatrnou podporu.
Premiér Jarosłav Kaczyński na summit do Bruselu nejel. Polské barvy tam hájí jeho dvojče prezident Lech.
Premiér předhodil Německu ještě jednou druhou světovou válku. „Byli to Němci, kteří přinesli Polákům nepředstavitelný zármutek a prováděli strašné zločiny.“ V jiném rozhovoru pro konzervativní deník Rzeczpospolita prohlásil: „Myslím si, že existuje šance, že našim požadavkům ostatní porozumí. Pokud ne, budeme muset rozhovory ukončit.“
Smlouva z Nice, kterou se rozhodovací proces v současnosti řídí, poškozuje lidnatější státy. Polsko se 40 miliony obyvatel má 27 hlasů, ale více než dvakrát lidnatější Německo jich má jen o dva více.
FOTO: REUTERS