Kaddáfí ve Francii <span>čelí žalobě</span> bulharského lékaře

Zahraničí
12. 12. 2007 21:52
Kaddáfí na návštěvě v centru UNESCO v Paříži
Kaddáfí na návštěvě v centru UNESCO v Paříži
Kaddáfí na návštěvě v centru UNESCO v Paříži

Libyjského vůdce Muammara Kaddáfího potkala při oficiální návštěvě Francie nepříjemná záležitost. Čelí žalobě, kterou na něj podal donedávna v Libyi vězněný bulharský doktor Ašraf Hadžudž. Lékař palestinského původu viní Kaddáfího z odpovědnosti za své údajné mučení. Oznámila to mezinárodní organizace Advokáti bez hranic (ASF) se sídlem ve Francii.

Hadžudž byl spolu s pěti bulharskými zdravotními sestrami v Libyi obviněn koncem 90. let z toho, že záměrně nakazili více než čtyři stovky libyjských dětí virem HIV. Všichni vinu popírali, nicméně byli léta vezněni a odsouzeni k trestu smrti.

Libyjská Nejvyšší soudní rada jim nakonec změnila trest na doživotní vězení výměnou za odškodné pro postižené rodiny. Nakonec Tripolis zdravotníky letos v létě propustil poté, co EU a především Francie s libyjskými představiteli podepsaly několik přelomových obranných, jaderných a humanitárních dohod.

Kaddáfí a francouzský prezident Nicolas SarkozyJako kuře na grilu

Bulharští vyšetřovatelé na základě výpovědí osvobozených obvinili 11 libyjských důstojníků z toho, že mučili zdravotníky, aby z nich vynutili přiznání. Například lékař uvedl, že ho libyjští věznitelé zdrogovali, připínali mu elektrody na nohy a na genitálie a pouštěli mu do těla elektrický proud či na něj poštvali psy. Také ho prý za ruce a za nohy přivázali k tyči a "otáčeli ho jako kuře na grilu".

Předseda ASF François Cantier vyjádřil přesvědčení, že žaloba podaná jeho organizací na žádost Hadžudže a jeho jménem se týká také pěti libyjských policejních důstojníků a jednoho libyjského lékaře. Ti se podle bulharského lékaře osobně na mučení podíleli, zatímco Kaddáfí za to podle něj nese odpovědnost. "Francie, kde se nyní Kaddáfí nachází, je kompetentní k zahájení trestního stíhání," usoudil Cantier.

Kaddáfí pod palbou

Muammar KaddáfíPodle nezávislých pozorovatelů však libyjskému vůdci nyní nic nehrozí, protože Francie na základě soudního rozhodnutí z března 2001 uplatňuje mezinárodní právo zaručující imunitu šéfům států v zahraničí. To platí i pro Kaddáfího. Do té doby byl v zemi veden na seznamu lídrů, kteří podporují mezinárodní terorismus.

Jeho návštěva ve Francii vyvolává vlnu kritiky ze strany opozice a ochránců lidských práv. Je to první Kaddáfího oficiální návštěva v Paříži po 34 letech a po dlouhé době vůbec první ve významné západní metropoli.

Jde tedy o důležitou etapu jeho postupného návratu do mezinárodního společenství po letech jeho odmítání kvůli podpoře terorismu a porušování lidských práv.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ