Kaddáfího návštěva ve Francii <span>vzbuzuje odpor</span>

Zahraničí
10. 12. 2007 09:59
Kaddáfí a prezidentka Panafrického parlamentu Gertruda Mongellová
Kaddáfí a prezidentka Panafrického parlamentu Gertruda Mongellová

Muammar Kaddáfí a portugalský prezident Cavaco SilvaNebývalou vlnu protestů a výhrad vzbudila ve Francii dnes začínající návštěva libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Kromě levicové a centristické opozice a převážné většiny tisku se ozvali i ministr zahraničí Bernard Kouchner a státní tajemnice pro lidská práva Rama Yadeová, kteří poukázali na to, že návštěva začíná v Den lidských práv.

"Náhoda, dobré znamení nebo provokace?" ptal se Kouchner v nedělním článku napsaném pro internetové vydání listu La Croix. "Všichni aktivisté, čili včetně mě, si pamatují, že Kaddáfí byl profesionálním porušovatelem lidských práv," dodal ministr, který se zasloužil o vznik nevládní humanitární organizace Lékaři bez hranic. "Nesmí se v žádném případě zapomenout na oběti, které mu jsou přisuzovány. Nesmí se v žádném případě zapomenout na jejich utrpení," upozornil.

Polibek smrti pro Francii

Yadeová řekla, že "Kaddáfí musí pochopit, že Francie není rohožka, o kterou by si někdo, ať terorista, nebo ne, mohl přijet otřít z nohou krev svých zločinů". "Francie nesmí tento polibek smrti přijmout," dodala.

Muammar KaddáfíKaddáfí přiletí do Paříže dnes odpoledne. Na pořadu jeho pětidenní návštěvy jsou i dvě setkání s prezidentem Nicolasem Sarkozym. Očekává se podpis kontraktů údajně za tři miliardy eur (80 miliard korun), mimo jiné na dodávky jaderného reaktoru a civilních a možná i vojenských letadel.

Proti návštěvě Kaddáfího vzhledem k jeho pochybné bilanci v oblasti lidských práv nejhlasitěji protestuje opoziční Socialistická strana, zvlášť její bývalá prezidentská kandidátka Ségolene Royalová. Ta označila za nepřijatelné, že Francie "zaštiťuje systém mučení a věznění". Pro socialisty i centristy je to příležitost kritizovat Sarkozyho, že pomíjí lidská práva, zatímco ve volební kampani vyzdvihoval nutnost je hájit.

Skandální symbol na Den lidských práv

Rama Yadeová v rozhovoru pro dnešní Le Parisien řekla, že zahájení návštěvy v Den lidských práv je "skandálně silný symbol". Podle ní by bylo "neslušné, kdyby se návštěva omezila na podpis kontraktů nebo nějakého bianco šeku". Státní tajemnice přiznává, že "zahraniční politika se nemůže zakládat jen na hodnotách" a že "Francie nemá proč se omlouvat za podpis kontraktů, ale musí se to dít ve slušnosti".

Kaddáfí a prezidentka Panafrického parlamentu Gertruda MongellováNa rozhovor už z Buenos Aires reagoval předseda vlády François Fillon, který řekl, že si s Yadeovou promluví. Polemika kolem návštěvy je podle něho nemístná, protože je legitimní, aby Francie udržovala mezistátní vztahy při respektování mezinárodního práva.

Z tisku zaujímá podobné stanovisko v podstatě jen konzervativní Le Figaro, podle kterého "není hanba uznat, že Libye hraje prvořadou roli pro stabilitu regionu, který je pro nás klíčový, a hájit s realismem naše zájmy".

Další listy jsou více či méně kritické. Libération nazval svůj úvodník Nedůstojnost, France Soir zdraví Kaddáfího ironickým Vítejte, pane demokrate a i ekonomický La Tribune píše, že "tento merkantilní realismus někdy vydává silné aroma vyvolávající nevolnost".

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ