Kal z hliníkárny se dostal do Dunaje, vláda žádá o pomoc

Zahraničí
7. 10. 2010 20:59
Toxický kal, který unikl při pondělním protržení nádrže u hliníkárny v Maďarsku, pronikl do hlavního koryta Dunaje.
Toxický kal, který unikl při pondělním protržení nádrže u hliníkárny v Maďarsku, pronikl do hlavního koryta Dunaje.

Toxický kal, který unikl při pondělním protržení nádrže u hliníkárny v západomaďarském městě Ajka, kolem poledne pronikl do hlavního koryta Dunaje. Podle odborníků ale zásaditá nečistota byla neutralizována do té míry, že nepředstavuje hrozbu pro životní prostředí. Místo havárie navštívil maďarský premiér Viktor Orbán, vláda požádala o pomoc experty Evropské unie.

Naměřené hodnoty vzorků vody Mošoňského Dunaje z dnešního dopoledne ukazují, že se podařilo zásaditý kal zneutralizovat z původních pH 12 na hodnotu pH 9,3. Mluvčí záchranných operací Tibor Dobson řekl, že snížení pH pod devět bude znamenat, že řeka může být prohlášena za zachráněnou.

Hodnota pH vyjadřuje kyselost a zásaditost. Čistá voda s pH sedm se považuje za neutrální. Stupeň pH kolem devíti až desíti má podle internetové encyklopedie Wikipedia například běžné mýdlo a hodnotu kolem osmi má mořská voda.

Podle Dobsona zatím není hlášen žádný úhyn ryb v Rábě nebo v ramenu Dunaje. V podstatně horším stavu je řeka Marcal, do které kal pronikl v pondělí. Všechny ryby vymřely a ani flóra nemohla být zachráněna, uvedl Dobson.

Maďarsko v Bruselu požádalo Evropskou unii o vyslání tří až pěti expertů, kteří by pomohli při neutralizování toxických látek. Eurokomisařka pro krizový management Kristalina Georgievová ještě před podání žádosti ujistila Budapešť, že Evropská unie poskytne Maďarsku pomoc, kdykoli o to tamní úřady požádají.

Slovenský vodohospodářský podnik podle dopolední informace mluvčího Pavla Machavy neměl zatím informace o znečištění společného úseku Dunaje sedimentačním kalem z výrobny hliníku. "Situaci sledujeme, upozornění od maďarských kolegů jsme zatím nedostali," řekl Machava.

Česká republika na místo nikoho nevyslala

České ministerstvo životního prostředí na místo havárie nikoho nevyslalo. Vedoucí odboru environmentálních rizik ministerstva Karel Bláha řekl, že se neštěstí nedotkne českého území, ačkoli to patří přes Moravu i k povodí Dunaje. Případné nečistoty budou odtékat po proudu Dunaje. "Více se dozvíme až na jednání v Bruselu, podle zákonných lhůt už mělo Maďarsko havárii oznámit Evropské komisi," řekl Bláha. Podobnou katastrofu na území Česka podle něj nelze zcela vyloučit, i zde jsou odkaliště. Taková událost je nicméně velmi nepravděpodobná, míní.

Červený kal, který je žíravý a obsahuje těžké kovy, po protržení hráze jímky zaplavil pět obcí a kontaminoval řeku Marcal. Ta je přítokem Ráby. Ekologická havárie, která je považována za dosud největší v Maďarsku, si vyžádala životy nejméně čtyř lidí, zranila více než sto dalších. Několik dalších osob úřady pohřešují.

Do vesnice Kolontár, která jako první stála uniklému kalu v cestě, Orbán přijel nečekaně. Při obhlídce škod prohlásil, že nevidí žádný smysl v obnovení zničené části obce. "Zřejmě budeme muset vybudovat novou obytnou oblast a tohle (zničená část) budeme muset navždy oplotit jako pomník," řekl Orbán.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ