Kampuschová četla ze své knihy, střežila ji ochranka

Zahraničí
9. 9. 2010 22:26
Natascha Kampuschová před publikem.
Natascha Kampuschová před publikem.

Rakušanka Natascha Kampuschová, kterou jako desetiletou školačku v roce 1998 unesl duševně narušený muž a osm let ji držel ve sklepním vězení, dnes poprvé vystoupila sama naživo před publikem. Desítkám zájemců v jednom z vídeňských knihkupectví četla z čerstvě vydané knihy o svém příběhu s názvem 3096 dní. Přesně tak dlouhou dobu strávila v zajetí.

V knihkupectví panovala přísná bezpečnostní opatření. Na akci dohlížela ochranka a kromě ní byl v obchodě zástup pořadatelů. Na různých místech stály mřížové zátarasy. Čtení se odehrávalo ve vyhrazeném prostoru v zadní části prvního patra obchodu, kam byl přístup jen na zvláštní pozvánku.

Většina příchozích se za bezpečnostní pásku nedostala. Pro ně bylo v obchodě rozmístěno několik velkých obrazovek, na kterých mohli předčítání sledovat. Mnozí se usadili na zemi mezi regály. "Takové to tu nebývá ani o Vánocích," zhodnotil nápor jeden z prodavačů.

Kampuschová na předčítání přišla postranním nouzovým vchodem. Na pódiu seděla u stolku s moderátorem rakouské veřejnoprávní televize Christophem Feuersteinem, který večerem provázel a kladl autorce otázky. Kampuschová zpočátku mluvila velmi pomalu a potichu, takže ji téměř nebylo slyšet. Několikrát se musel nastavovat mikrofon. Zájem tolika lidí ji dojal natolik, že chvíli nemohla vůbec promluvit. "Je to jako v divadle," zašeptala jen.

Svou knihu prý nyní napsala proto, že už uplynulo dost času a ona se díky ní může zbavit zátěže prožitého. "Neudělala jsem knihu proto, abych vytřískala kapitál, ale abych celý příběh zpracovala," řekla Kampuschová. Přečetla pak pět ukázek ze své autobiografie, s jejímž napsáním jí pomohly dvě zkušené autorky.

Knihkupectví bylo přecpané lidmi.Na výňatcích z textu dnes dvaadvacetiletá žena dokumentovala postupně události, které ji potkaly. V první ukázce popsala svůj první den po únosu ve sklepním vězení. Další úryvek byl o změně únoscova chování k ní, když se dostala do puberty. Mluvila o tom, jak ji začal týrat. Ve třetím výňatku vyprávěla o výletu do hor, který s ní únosce Wolfgang Priklopil podnikl. Tehdy na toaletě požádala o pomoc neznámou ženu. Ta jí ale nerozuměla, byla to cizinka. V předposlední ukázce četla Kampuschová o svém útěku, po kterém její únosce spáchal sebevraždu, a v poslední o pobytu na svobodě.

Autorka si za své čtení vysloužila potlesk publika. Postupně se během večera osmělovala a dokonce udělala i pár žertů. Zájemcům pak ale knihy nepodepisovala. Obchod měl signované výtisky připravené u pokladny. Po skončení akce se začaly prodávat.
Kniha 3096 dní vyšla v jedenácti zemích. Kromě Rakouska si ji mohou koupit i zájemci v Německu, Švýcarsku, Francii, Austrálii či Británii. Právě v Londýně se uskuteční další veřejné čtení.

Kampuschová nyní také spolupracuje na filmu, který o ní připravuje německá produkce. Nabídku na natočení svého příběhu dostala už krátce po svém útěku od únosce. Tehdy ji ale podle svých slov odmítla. Zfilmování se prý bála. Nedovedla si představit, že by události znovu odehráli nějací herci. Nyní se na to už dívá jinak. "Je to i zajímavé ukázat pachatele i člověka, který žije léta v malém prostoru a nezešílí z toho. Je to hollywoodská látka," míní Natascha Kampuschová. Ráda by prý působila i v sociální oblasti.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ