Vláda prvního poválečného západoněmeckého kancléře Konrada Adenauera chtěla na začátku 50. let zakázat politickou satiru během karnevalu. Legrácky z politiků, které Němci tolik milují, podle ní totiž mohly poškodit tehdy teprve vznikající demokracii ve Spolkové republice. S odvoláním na odtajněné vládní dokumenty to napsal německý magazín Der Spiegel.
Podle zmíněných dokumentů diskutoval Adenauerův kabinet 1. února 1952 o "rozvratné a nenávistné satiře" při karnevalových shromážděních. Po jednání informoval tehdejší ministr vnitra Robert Lehr primátory Kolína nad Rýnem, Düsseldorfu, Mohuče a Mnichova, že kritika politiků při karnevalových akcích směřuje k tomu, aby "vší silou vážně poškodila úsilí o budování demokracie".
Primátoři německých měst, kde se tradičně konají nejbujařejší karnevalové veselice, ministrovi podle Spiegelu slíbili zapůsobit v zájmu bonnské vlády. Lehr kromě toho nechal prověřit možnost právního postupu proti kritickým účastníkům karnevalu.
Ti nakonec zůstali postihu ušetřeni a žertování na účet politiků při karnevalových shromážděních patří dodnes k vrcholům těchto lidových slavností - běžně za účasti "potrefených" politiků.
Kancléř Adenauer podle Spiegelu nicméně v roce 1952 na karneval nešel.
Podle pozdějšího vysvětlení jeho vnuka nebyl velkým fanouškem karnevalového veselí. Tanečnice, které karnevalové průvody doprovázejí vyhazováním nohou do vzduchu, se mu prý ale líbily.