Kasárna i protiletecký bunkr: Němci shání ubytování běžencům

Zahraničí
30. 11. 2015 13:45
Na snímku uprchlické ubytování Glienicker Straße v Berlíně. Státní úřad pro zdravotnictví a sociální věci (LAGeSo) upravil dvě sportovní haly a zbudoval v nich úkryt pro uprchlíky.
Na snímku uprchlické ubytování Glienicker Straße v Berlíně. Státní úřad pro zdravotnictví a sociální věci (LAGeSo) upravil dvě sportovní haly a zbudoval v nich úkryt pro uprchlíky.

Německo řeší problém s nedostatkem ubytovacích kapacit pro statisíce běženců, kteří letos přišli do země. S nadcházející zimou není možné pokračovat v provozu stanových městeček, a proto úřady hledají budovy, do nichž by bylo možné uprchlíky přesunout. Spolková agentura pro nemovitosti (BIMA) doporučuje využít k tomuto účelu neužívané bunkry a stanoviště tajných služeb.

Afghánské děti obědvající v německé školce v Postupimi. Do Braniborska přišlo v tomto roce kolem 35 tisíc uprchlíků.BIMA vytipovala přes osm set nemovitostí, které by podle úředníků bylo možné po nezbytných úpravách využít k ubytování běženců. Agentura předala návrhy spolkovým zemím, na jejichž území se objekty nacházejí, aby samy rozhodly o jejich možné proměně na ubytovny. Spolkové země zatím přebudovaly k tomuto účelu asi třetinu z vytipovaných objektů.

Mezi nejčastějšími návrhy BIMA jsou nevyužívané části kasáren. V seznamu se ale objevil také protiletecký bunkr ve Frankfurtu nad Mohanem, který podle agentury nabízí velké množství místností, které mají relativně velkou plochu, a proto by mohl nabídnout lůžka pro mnoho uprchlíků. Frankfurtská radnice však takové využití bunkru odmítla, ubytování běženců v železobetonovém komplexu bez oken s dva metry tlustými zdmi podle města není vhodné.

Ženy a děti z Afghánistánu a Iráku tráví čas v rekreačním centru lidové solidarity v Drážďanech v Německu.Největší kontroverze vyvolala skutečnost, že se v katalogu BIMA objevil i někdejší hlavní stan nacistického vůdce Adolfa Hitlera Orlí hnízdo v hesenském pohoří Taunus. Využití místa, odkud Hitler řídil na konci druhé světové války ofenzivu v Ardenách, pro ubytování běženců však jednoznačně odmítla hesenská zemská vláda. Považuje to za nevhodné kvůli historickým souvislostem.

V Severním Porýní-Vestfálsku naproti tomu vzniká ubytovna pro uprchlíky v jednom z nezvyklých objektů. Zemská vláda tam přistoupila na návrh BIMA, aby k tomuto účelu využila někdejší odposlouchávací stanici Spolkové zpravodajské služby (BND) nedaleko Bonnu. Stanice dříve sloužila ke špehování zahraničních ambasád v západoněmeckém hlavním městě, po přesunutí vlády do Berlína ji rozvědka opustila.

Německo letos očekává kolem milionu žadatelů o azyl. Do vyřízení jejich žádosti jim úřady musejí zajistit ubytování. Zatímco v létě mnoho uprchlíků zůstávalo ve stanových městečkách, při současných teplotách těsně nad nulou podle úřadů není možné v provozování takových městeček pokračovat.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA, Oliver Killig, imago stock&people, Ralf Hirschberge

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ