Katalánská regionální vláda v pátek oznámila, že hodlá uspořádat referendum o nezávislosti Katalánska na Španělsku 9. listopadu 2014. Separatistické strany se již dohodly na znění obou otázek, které mají být voličům položeny. Možnost hlasování večer rezolutně vyloučil španělský premiér Mariano Rajoy. Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy, který je v Madridu na návštěvě, při této příležitosti podotkl, že případným odtržením by Katalánsko také fakticky opustilo Evropskou unii.
"O tom nelze vůbec diskutovat a vyjednávat," prohlásil Rajoy. Předtím se ve stejném duchu vyjádřil ministr spravedlnosti Alberto Ruiz-Gallardón. Ten řekl, že žádné hlasování se konat nebude, protože ústava království to nedovoluje.
Rompuy uvedl, že pokud by Katalánsko již nebylo součástí Španělska, evropské smlouvy by se již na nový nezávislý stát nevztahovaly.
Katalánský premiér Artur Mas řekl, že obyvatelé budou odpovídat na dvě otázky: "Chcete, aby se Katalánsko stalo státem?" a "Přejete si, aby tento stát byl nezávislý?"Španělská vládnoucí Lidová strana i opoziční socialisté dlouhodobě záměry katalánských separatistů odsuzují. V rozsáhlém a hospodářsky vyspělém regionu ale obě strany přišly o značnou podporu voličů kvůli zvyšujícímu se napětí mezi Katalánskem a Madridem.
Katalánci, kteří mají silné historické a kulturní kořeny a vlastní jazyk, chtějí více zasahovat do výběru daní a veřejných výdajů, protože se domnívají, že v rámci Španělska více odvádějí, než mají ze společného státu prospěch. Stále více lidí popřává těmto názorům sluch při pokračující ekonomické krizi, která si vyžádala tvrdá úsporná opatření centrální vlády v Madridu. Region představuje 20 procent ekonomiky a jen 15 procent voličstva.
Průzkumy veřejného mínění ukazují, že asi polovina obyvatel Katalánska by hlasovala pro nezávislost.
Katalánci chtějí za rok hlasovat o nezávislosti, Brusel hrozí
Zahraničí
13. 12. 2013 12:01
fotbalová Barcelona sama sebe prezentuje jako katalánský klub, pozitivní výsledek referenda by tedy zřejmě uvítala.