Šéfové dvou nejsilnějších stran katalánského parlamentu se dohodli na podpoře nové vlády a na uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2014. Evropa tak v jeden rok zažije hlasování o samostatnosti regionů ve dvou státech. Už dříve si totiž rok 2014 pro konání plebiscitu zvolili Skotové.
Vítězná strana listopadových katalánských voleb, Konvergence a jednota (CiU) dosavadního premiéra Artura Mase, by měla pokračovat ve vládě a dovést zemi napřesrok k referendu o nezávislosti na Španělsku. Na podpoře pravicové vlády se podle španělských médií dohodli Masovi lidé s Republikánskou levicí Katalánska (ERC). Jejich programy jsou sice zcela odlišné, ale myšlenka na suverénní katalánský stát je necelý měsíc po předčasných volbách přivedla ke shodě.
Vedení obou stran zatím o podpoře budoucí vlády CiU hovoří opatrně, jednání budou pokračovat až do čtvrtka, kdy se bude o novém kabinetu hlasovat v parlamentu. V úterý se však sešel Mas se šéfem levice Oriolem Junquerasem a lidé z vedení ERC potvrdili deníku El País úspěch jednání. "Jednání proběhlo velmi dobře, velmi jsme pokročili. Bude stabilní a silná vláda, zajistíme konání referenda a změny v politice, ekonomice a společnosti," citoval jejich textovou zprávu El País.
CiU získala ve 135členném katalánském parlamentu 50 mandátů, s podporou 21 poslanců levicových nacionalistů však bude mít bezpečně krytá záda. Jak naznačilo i vyjádření ERC, vládě zřejmě neprojdou další přísné rozpočtové škrty, na nichž dosud stavěla svou ekonomickou politiku. Levice má naproti tomu mezi zásadními body svého programu zrušení poplatku za recepty ve výši jednoho eura (asi 25 korun) nebo snížení daně z příjmu pro chudší obyvatele. Zatím není jasné, jakými kompromisy za podporu ERC Mas zaplatil, dosavadní kurz vlády se však zřejmě částečně změní.
Ostatní strany v katalánském parlamentu, které v minulém volebním období tvořily s CiU koalici, nechtějí vládu vedoucí zemi k nezávislosti na Španělsku podpořit.
Strany podporující suverenitu Katalánska sice získaly ve volbách většinu, výsledek případného referenda o odtržení je však nejistý. V nedávném průzkumu listu El País se pro osamostatnění vyslovilo 46 procent Katalánců.
Referendum ve Skotsku by se mělo uskutečnit na podzim 2014. V říjnu letošního roku se dohodl skotský premiér Alex Salmond s britským ministerským předsedou Davidem Cameronem na legislativním rámci jeho konání (edinburská dohoda). Návrh zákona o referendu má pak skotský parlament přijmout v průběhu příštího roku.