Katalánská krize odradila část baskických separatistů

Zahraničí
15. 12. 2017 14:45
Bruselská demonstrace za nezávislost.
Bruselská demonstrace za nezávislost.

Separatistické snahy v Katalánsku, které vyústily v trestní stíhání tamní vlády i vedení regionálního parlamentu a v dočasné převzetí autonomie Katalánska Madridem, zřejmě ovlivnily mínění v Baskicku. Podle nejnovějšího průzkumu univerzity z Bilbaa proti loňsku poklesl počet Basků, kteří si přejí nezávislost na Španělsku. Je jich nyní jen asi třicet procent.

Podle deníku El Diario Vasco, který vychází v baskickém San Sebastiánu, by Baskové neradi zažili podobný pokus o nezávislost, jaký učinila v předchozích měsících katalánská vláda. Ta uspořádala přes zákaz Madridu referendum o nezávislosti, kterou poté regionální parlament vyhlásil. Část katalánské vlády nato skončila ve vězení a část utekla do Bruselu.

V baskickém průzkumu se proti odtržení od Španělska vyjádřilo 59 procent Basků. Nicméně stejný počet se vyslovil pro uspořádání referenda o této otázce, jen 33 procent si takové hlasování nepřeje.

Jednostranné vyhlášení nezávislosti, jaké učinil katalánský parlament, odmítlo jako řešení 64 procent Basků. S autonomním statusem Baskicka je relativně spokojeno 77 procent obyvatel oblasti. Baskicko má spolu s Katalánskem jednu z nejširších autonomií ve Španělsku, obě země mají kromě vlády a parlamentu například i vlastní policii. Baskové si ale navíc spravují sami své finance a do Madridu odvádějí jen dohodnutou částku.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že 31 procent obyvatel Baskicka se cítí zároveň Basky i Španěly, 23 procent se cítí více Baskem a 35 procent se cítí pouze jako Bask. Na dotaz ohledně separatistické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) uvedlo 28 procent dotázaných, že její členové jsou "pomýlení idealisté". Třetina Basků je považuje za teroristy.

Průzkum veřejného mínění prováděla baskická univerzita v říjnu, tedy ještě před zahájením trestního stíhání katalánské vlády, ale už po referendu z 1. října. Při něm španělská policie zasahovala proti lidem, kteří se dožadovali otevření volebních místností. Už během září prováděla policie razie na úřadech katalánské vlády a snažila se všemožně zabránit hlasování, které podle Madridu odporuje španělské ústavě.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Virginia Mayo

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ