Katalánsko má novou vládu, Madrid nad ním ztratil přímý vliv

Zahraničí
1. 6. 2018 10:33
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Katalánsku po sedmi měsících končí přímá správa Madridu. V pátek vyšel v oficiálním věstníku jmenovací dekret, který ve čtvrtek potvrdila španělská vláda. Katalánští ministři se tak mohou ujmout svých úřadů. Přímou správu Madrid nad autonomním regionem zavedl loni koncem října kvůli snahám katalánské vlády o odtržení od Španělska.

Nový katalánský premiér Quim Torra, který také patří k separatistům, složil přísahu už 17. května a pár dní nato jmenoval svůj kabinet. Jeho fungování ale Madrid okamžitě zablokoval kvůli tomu, že mezi 13 ministry byli čtyři muži, které španělská prokuratura spolu s několika dalšími politiky viní ze vzpoury. Té se podle vyšetřovatelů dopustili jako členové bývalé separatistické vlády, když se snažili o odtržení od Španělska.

Tento týden ale Torra čtyři kandidáty, jimiž byli Jordi Turrul, Josep Rull, Toni Comín a Lluís Puig, vyměnil. Turull a Rull jsou navíc ve vazbě a Comín a Puig se nacházejí v Bruselu, kam utekli loni kvůli obvinění ze vzpoury. Madrid žádá jejich vydání, což minulý měsíc soud v Bruselu zamítl.

Madrid převzal přímou správu Katalánska se souhlasem horní komory španělského parlamentu. Poté španělská vláda vyhlásila v Katalánsku volby do regionálního parlamentu, v němž ale opět získaly většinu separatistické strany. Těm trvalo několik měsíců, než navrhly kandidáta na katalánského premiéra, který mohl být zvolen.

Torra byl prvním kandidátem, jehož španělská prokuratura neviní ze vzpoury. Předchozí tři - expremiér Carles Puigdemont, Jordi Sánchez a Jordi Turull - jsou trestně stíhaní a nemohli se osobně zúčastnit hlasování katalánských poslanců o své kandidatuře.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/lecreusois

Další čtení

ilustrační foto

Ruska kšeftovala s ukrajinskými dětmi. I ruským úřadům už došla trpělivost

Zahraničí
3. 11. 2025

Tři horolezci zemřeli a dalších osm se pohřešuje po lavině na hoře v Nepálu

Zahraničí
3. 11. 2025
Na nádražích v Británii jsou pro bezpečnost posílené hlídky policie

Útočníka z vlaku v Anglii obvinili z 11 pokusů o vraždu. Motiv je stále neznámý

Zahraničí
Aktualizováno: 3. 11. 2025 15:38

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ