Katalánskou krizi provázela dezinformační válka

Zahraničí
12. 10. 2017 19:28
Oslavy státního svátku v Barceloně.
Oslavy státního svátku v Barceloně.

Krizi kolem katalánského referenda o nezávislosti provázela dezinformační válka. Zvýraznila se také hluboká propast mezi katalánskými a španělskými médii.

Informace o ženě, které zlomil prsty policista, snažící se zabránit hlasování, o mrtvém policistovi během služby v Katalánsku, o premiérovi katalánské regionální vlády Carlesovi Puigdemontovi zpívajícím: "Ať žije Španělsko", o Puigdemontově telefonátu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem mají jedno společné. Přestože byly tyto zprávy mnohokrát sdíleny na twitteru, facebooku nebo whatsappu, nikdy se ve skutečnosti nestaly.

Žena se "zlomenými prsty" přiznala v katalánské televizi TV3, že lékaři jí nakonec diagnostikovali jen zánět. "Nikdy jsme ve Španělsku tohle neviděli, až teď," řekla k šíření dezinformací novinářka Clara Jiménezová. Naplno to vypuklo v den referenda z 1. října. Obrázky a svědectví zraněných, pravdivých nebo falešných, obletěly svět.

Podle analýzy soukromé televizní stanice La Sexta bylo mnoho snímků zraněných pořízeno při jiných demonstracích v minulosti, mimo jiné během hornické stávky v Asturii v roce 2015. "Lidé vidí to, co chtějí vidět, a věří tomu. Nepochybují o tom," řekla Jiménezová, podle níž jsou srdcervoucí scény živnou půdou pro dezinformace.

Sporné jsou také informace o množství zraněných. Katalánská vláda hovořila o téměř 900 lidí, kteří se kvůli policejnímu násilí museli podrobit "lékařské péči". Údaj se změnil na 900 zraněných podle separatistů. Španělská ústřední vláda dva dny po incidentech hovořila o dvou stále hospitalizovaných osobách.

O počtech stavu zraněných v lehkém, vážném či kritickém stavu v den události regionální zdravotnické služby potvrdily pouze 92 zraněných, z toho dva ve vážném stavu, aniž poskytly podrobnosti.

Samotná událost vypadala úplně jinak pro diváky v Madridu a v Barceloně. "Španělská a katalánská televize vzbuzují dojem, že jsou ve dvou různých světech," řekl Carlos Arcila, profesor audiovizuální komunikace na univerzitě v Salamance.

V den referenda televize TV3, finančně závislá na katalánské vládě, během večerního zvláštního vysílání zveřejnila prohlášení španělské vlády, která chválila "profesionalitu" španělské policie a doprovodila ji záběry brutálních zásahů proti bezbranným civilistům. Španělská televize TVE naopak se záběry policejního násilí otálela nejméně půl dne, což využili katalánští novináři k obvinění televize z cenzury.

Autor: ČTK , AFPFoto: , ČTK/ZUMA/Danilo Balducci

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ