Španělská prokuratura
Katalánští lídři před soudem. Padl požadavek na uvalení vazby
02.11.2017 13:09
Španělská prokuratura požádala vyšetřující soudkyni o uvalení vazby na všechny členy odvolané katalánské vlády, s výjimkou jednoho exministra. Uvedly to dnes španělské deníky El País a El Mundo. O uvalení vazby má nyní rozhodnout vyšetřující soudkyně Carmen Lamelaová, která takto rozhodla před nedávnem o uvalení vazby na dva separatistické lídry.
Jiná španělská média zatím uvádějí, že prokuratura požádala o uvalení vazby na osm z devíti exministrů, kteří se dnes dostavili k výslechům do Madridu. Exministr Santi Vila, který podal sám demisi minulý čtvrtek na protest proti chystané rezoluci o nezávislosti Katalánska, se může vazbě vyhnout zaplacením kauce.
Průběh událostí
Za přísných bezpečnostních opatření a přítomnosti davu novinářů se v Madridu konají soudní výslechy se sesazenými nejvyššími představiteli Katalánska. Téměř všichni předvolaní se už ve čtvrtek ráno podle deníku La Vanguardia dostavili, dorazila i jedna exministryně, která podle středečních informací měla zůstat v Bruselu s expremiérem Carlesem Puigdemontem. Ten ve středu oznámil, že se k soudu nedostaví. Vedení Katalánska viní španělská prokuratura ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost této autonomní oblasti.
Jako první přijel k soudu v doprovodu svého advokáta bývalý vicepremiér Katalánska Oriol Junqueras. Ten patří k nejradikálnějším zastáncům odtržení Katalánska od Španělska. Ještě ve středu prohlásil, že Katalánská republika "dříve či později" vznikne.
Za potlesku skupiny příznivců a pokřiků "Nejste v tom sami" se k výslechu dostavili například exministr vnitra Joaquim Forn, exministr zahraničí Raül Romeva či exministr a bývalý mluvčí sesazené regionální vlády Jordi Turull. Dorazila i exministryně Meritxell Borrássová, která se nečekaně vrátila z Bruselu.
Puigdemont ve středu vydal jménem katalánské vlády, jejíž sesazení Madridem neuznává, prohlášení, v němž označil proces za politický a odmítl přijet. Podle některých názorů jeho nepřítomnost, za niž hrozí vydání evropského zatykače, ovlivní i případnou vazbu pro ostatní. "Tímto chováním může způsobit to, že všichni předvolaní skončí ve vazbě. Dává tím najevo, že existuje možnost snažit se soudu uniknout," prohlásil ve středu pro katalánský rozhlas člen bývalého vedení Joan Josep Nuiet.
Některé členy bývalého vedení katalánského parlamentu kromě novinářů čekala na madridském nádraží Atocha skupinka radikálů s transparentem Katalánsko je Španělsko a křičela "do vězení". Podobně křičela i desítka osob ve čtvrtek na nádraží v Barceloně, odkud někteří politici odjížděli. Jiní se ale naopak ve středu s politiky loučili pokřiky "Nejste sami".
Výslech před vyšetřujícími soudci se koná v Madridu před dvěma soudy, jejichž budovy leží blízko sebe. Kolem nich jsou bezpečnostní zábrany a značná přítomnost policie. Exministři katalánské vlády předstoupí před zvláštní soud, který má na starost mimořádně závažné trestné činy. Mezi ně patří i vzpoura, za kterou, není-li ozbrojená, hrozí až 25 let vězení. Bývalí členové vedení parlamentu budou vypovídat před vyšetřujícím soudcem nejvyššího soudu.
Protesty v Barceloně
V Barceloně se koná demonstrace na podporu obviněného vedení Katalánska. Barcelonská radnice podle deníku El País přijala usnesení, v němž odmítla madridskou správu Katalánska.
Čtvrteční demonstraci před budovu katalánské vlády v Barceloně svolala separatistická organizace ANC, jejíž lídr je spolu s dalším šéfem separatistů ve vazbě kvůli protestům proti zásahům Madridu na katalánských úřadech před říjnovým referendem. Lidé dnes na demonstraci nesli transparenty například s hesly "Svobodu pro politické vězně" či "Pryč se španělskou vlajkou".
Sesazenou katalánskou vládu a jejího předsedu Carlese Puigdemonta podpořili lidé na dnešní demonstraci výkřiky jako "Nejste sami" a "Puigdemont je náš prezident". Separatisté, kteří ovládali tamní parlament, od víkendu také rozpuštěný Madridem, chtějí vytvoření samostatné katalánské republiky.
Demonstrace se zúčastnili i někteří členové barcelonské radnice, v čele se starostkou Adou Colauovou. Radní podle listu El País schválili usnesení (29 hlasů pro a 12 proti), v němž za "jediné legitimní zástupce katalánského lidu" považují odvolanou katalánskou vládu a rozpuštěný parlament. Odsoudili také přímou správu Katalánska Madridem, která začala minulý víkend po schválení tohoto opatření horní komorou španělského parlamentu. Radní naopak odmítli návrh na uznání vyhlášení katalánské republiky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.