Katalánští separatisté chtějí kvůli Puigdemontovi změnit zákon

Zahraničí
7. 2. 2018 13:45
Carles Puigdemont.
Carles Puigdemont.

Katalánští separatisté mají plán, jak uvést do úřadu předsedy katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Podle nich by měl regionální parlament už příští týden změnit zákon tak, aby se kandidát mohl o úřad ucházet na dálku. Informují o tom katalánská média s odvoláním na mluvčí koalice Společně pro Katalánsko Elsu Artadiovou. Puigdemont je nyní v Belgii, kam loni v říjnu uprchl kvůli trestnímu stíhání za vzpouru. Ve Španělsku je na něj vydán zatykač.

Zástupci katalánských separatistických stran, které mají po prosincových volbách v regionálním parlamentu opět většinu, jednali od víkendu v Belgii s Puigdemontem. O výsledku jednání zatím společně oficiálně neinformovali. Artadiová ale v katalánské televizi uvedla, že plánem je změnit zákon tak, aby se Puigdemont mohl znovu stát premiérem. Tento pětapadesátiletý politik stál už v čele katalánské vlády, kterou Madrid loni v říjnu sesadil kvůli jejím separatistickým snahám a obvinil ji ze vzpoury.

Artadiová nicméně připustila, že plán na změnu zákona zřejmě povede k dalšímu střetu s Madridem, který podobné kroky separatistů napadá u ústavního soudu. Naposledy tak učinil před necelými dvěma týdny, když zablokoval Puigdemontovu kandidaturu těsně před plenárním zasedáním katalánského parlamentu, které o ní mělo jednat. Ústavní soud v předběžném opatření rozhodl, že Puigdemont se může o úřad ucházet pouze osobně a musí před tím dostat povolení nejvyššího soudu, který ho vyšetřuje kvůli obvinění ze vzpoury.

Jednání o novém premiérovi Katalánska předseda parlamentu odložil a nové datum zatím není stanoveno. Odkladem jednání vzniklo podle některých expertů právní vakuum. Pravidla totiž stanoví lhůtu pro první hlasování o novém premiérovi, která se počítá od voleb a která už vypršela, aniž se hlasovalo.

Od prvního hlasování pak běží dvouměsíční lhůta, v níž musí být schválen nový premiér, jinak se automaticky konají nové volby. Podle některých právníků tato lhůta nezačala plynout, jelikož se hlasování nekonalo. Z Madridu ale zaznívají hlasy, že lhůta už běží a dva měsíce by tak uplynuly koncem března.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Geert Vanden Wijngaert

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ