Španělská ústřední volební komise nepovolila kandidaturu do voleb europoslanců třem katalánským separatistickým politikům, kteří žijí od podzimu 2017 v zahraničí, protože jim ve Španělsku hrozí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury. Je mezi nimi i katalánský expremiér Carles Puigdemont. Podle španělských médií o svém rozhodnutí komise politiky informovala v pondělí. Všichni tři už uvedli, že se proti verdiktu odvolají. Podle nich komise porušila jejich právo být volen.
Podle serveru eldiario.es komise ve sdělení politikům své důvody blíže nevysvětlila, pouze uvedla, že nesplňují podmínky stanovené místním zákonem o volbách. Volby do Evropského parlamentu (EP) upravuje jen několik unijních zásad, ale v každé zemi se volí podle jejích pravidel.
Španělská ústřední volební komise vyhověla stížnostem španělských lidovců a strany Ciuadadanos a vyškrtla Puigdemonta, Toniho Comína a Claru Ponsatíovou z kandidátky strany Společně pro Katalánsko, nazvané Lliures per Europa (Svobodně pro Evropu), na níž zaujímali tito politici první tři místa. Strany, které si stěžovaly, argumentovaly tím, že politici nemohou kandidovat, protože jsou obviněni ze vzpoury kvůli snahám o odtržení Katalánska od Španělska a vyhýbají se soudnímu řízení.
Puigdemont a Comín žijí v Belgii a Ponsatíová ve Skotsku. Ze své vlasti utekli na podzim 2017 poté, co španělská vláda rozhodla o dočasném převzetí přímé správy Katalánska kvůli snahám tehdejší regionální vlády o nezávislost této oblasti. Puigdemontovu vládu, která předtím uspořádala neústavní referendum o nezávislosti, Madrid sesadil a rozpustil regionální parlament. Proti bývalému vedení Katalánska zahájila vyšetřování španělská prokuratura.
Soudní proces s uprchlými katalánskými politiky zatím nezačal. Od letošního února ale trvá proces se 12 katalánskými separatistickými politiky, z nichž pět v neděli voliči zvolili do španělského parlamentu.
Puigdemont minulý měsíc uvedl, že se chce vrátit od Katalánska, když bude zvolen europoslancem. Domnívá se totiž, že jako europoslanec bude mít imunitu a španělská policie ho nebude moci zatknout. Podle španělských médií se ale europoslancem může stát až poté, co ho oficiálně potvrdí španělská ústřední volební komise. A ta to podle španělských zákonů učiní až tehdy, když zvolený politik složí přísahu slibem na ústavu před španělskou volební komisí.
Španělský právní řád výslovně neukládá, že slib musí politik složit osobně. Agentura EFE ale s odvoláním na své zdroje už dříve uvedla, že komise Puigdemonta na seznam zvolených europoslanců nezařadí, pokud nebude slibu ve Španělsku fyzicky přítomen.
Deník El País s odvoláním na právní službu EP uvedl, že zvolený europoslanec nemá imunitu až do ustavujícího zasedání Evropského parlamentu, které se po letošních volbách koná 2. července.
Imunita europoslance se navíc vztahuje jen na vyšetřování, stíhání a soudní řízení za názory vyjádřené při výkonu jeho evropského mandátu, a nevztahuje se na spáchání trestného činu.