Poctiví Němci? Kdeže. Zhruba každý desátý Němec, který při červnových ničivých záplavách požádal o finanční pomoc od státu na odstraňování bezprostředních škod, vůbec nebyl povodněmi zasažen nebo chtěl peníze neoprávněně. Ve svém dnešním vydání to napsal zpravodajský magazín Focus, podle něhož nyní mají německá města kromě nápravy povodňových škod starosti také s vymáháním těchto peněz zpět.
Zneužívání okamžité pomoci se podle Focusu vyskytlo na všech místech, kde se minulý měsíc rozlily řeky. Řada měst eviduje množství dvojitých žádostí, kdy o peníze zvlášť zažádali manžel a manželka.
Například v bavorském Pasově, který se stal jedním ze symbolů letošních záplav v Německu a kde bylo na nejnutnější pomoc rozděleno šest milionů eur (156 milionů Kč), nárokoval jistý muž příspěvek na rodinný dům a jeho žena zase na kancelář, kterou v něm měla. Jiný muž požádal o pomoc, ačkoli se z místa katastrofy o dva týdny dříve odstěhoval.
Podobná situace byla i v sousedním Sasku. Radnice v Saské Kamenici už rozeslala výzvy k vrácení peněz všem, kteří o okamžitou podporu žádali neoprávněně - z 238 žádostí se to týkalo sedmnácti. Při zpětných kontrolách zjistily úřady v Míšni, že z 225 domácností při žádostech podvádělo 34 rodin.
Těžce zasažená saská Grimma odmítla 620 žádostí. "Prospěcháři, kterým voda nikdy nestála v bytě," nemůže jim na jméno přijít kamnář Matthias Fritzche, kterému rozlitá řeka Mulda zatopila byt i firmu v přízemí. Pomoc od státu dostali ale i jeho sousedé, kteří bydlí v prvním a druhém patře a jichž se prý voda ani nedotkla.
Podle starosty Grimmy Matthiase Bergera odmítlo město deset procent žádostí jako bezdůvodných a dodatečně zjistilo, že dalších deset procent žadatelů dostalo peníze vyplaceno neoprávněně. "Máme s tím (povodňovou pomocí) tak dvojnásobnou práci," stěžoval si Berger. "Lidé alespoň vracejí peníze bez protestů," dodal.
Berlínská vláda uvolnila na okamžitou pomoc obětem záplav 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Podle Focusu si německá města na její zneužívání příliš hlasitě nestěžují, protože některá z nich se po záplavách v roce 2002 sama ocitla v podezření, že s penězi od státu nenakládala řádně. Jen v Sasku tamní účetní dvůr odhalil nesrovnalosti u 12 měst a krajů, mezi nimi u Drážďan, Pirny a Grimmy.
"Nenadále jsme dostali dodatečné žádosti ve výši 1,3 miliardy eur," zavzpomínal na dobu před 11 lety saský premiér Stanislaw Tillich. Podle Focusu tehdy byly údajně z povodňové pomoci opraveny i silnice, které nikdy nebyly zatopeny - například v okolí Grimmy. Starosta Berger to ale rezolutně odmítá.