Kdo vlastně vydělává na EU? ptají se už i Němci

Zahraničí
19. 7. 2016 19:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Francouzi pracují méně hodin, dávají víc peněz na sociální výdaje, odcházejí dříve do důchodu - a přitom mají znatelně vyšší důchod než my. Jak je to v rámci Evropské unie možné? S podobnou otázkou se na čtenáře svého webu nepřímo obrátila německá stanice Deutsche Welle, a to v souvislosti s takzvaným brexitem a následnou debatou o výhodách a nevýhodách členství v EU.

Také Němci se totiž pomalu, ale jistě začínají zamýšlet na tím, zda jejich pozice největšího čistého plátce do rozpočtu EU zemi pomáhá, nebo Němce staví do role sponzora, od kterého všichni ostatní berou a přitom na unii nadávají.

Příkladem může být právě video Deutsche Welle. Stanice porovnala některé základní makroekonomické údaje ve třech zemích, konkrétně v Německu, Francii a Polsku, a došla k překvapivému závěru. Francouzi pracují v průměru 35 hodin týdně, zatímco Němci 37,7 hodiny a Poláci 40 hodin.

Zatímco v Německu je nezaměstnanost 6,4 procenta a v Polsku 7,5, ve Francii počet nezaměstnaných přesahuje 10 procent. Přitom Francie dává ze všech srovnávaných zemí nejvíc peněz na sociální výdaje, včetně podpory v nezaměstnanosti. Konkrétně jde o 34,2 procenta hrubého domácího produktu v porovnání s 29,5 v Německu a 18,1 procenta v Polsku.

A pak jsou tu důchody. Ve Francii se odchází do důchodu v 62 letech, Poláci a Němci ale shodně pracují až do 67 let. Kdo by čekal, že vyššímu počtu odpracovaných let i hodin bude odpovídat i výše důchodu, hluboce by se zmýlil. Podle Deutsche Welle bere Francouz v průměru důchod 1700 eur, zatímco Němec se musí "spokojit" s 1200 eury a Polák s 600 eury.

"Evropská unie jako unie svobody demokracie a sociální rovnosti? Každá země si vaří svou vlastní polívčičku. Rozdíly nemohou být větší," píše se v textu pod videem, které mimo jiné zveřejnil i prestižní deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Moderátorka klipu se pak zamýšlí zejména nad tím, jak je možné, že obyvatelé Německa pracují mnohem déle než Francouzi, ale přitom mají nižší důchody. "Tohle má být deklarovaná sociální rovnost?" ptá se. Němci podle ní musejí pracovat déle, aby zajistili důchody pro všechny. "Může Evropská unie vydržet s tak velkými rozdíly v sociálních systémech?" ptá se moderátorka.

Autor: Marek KerlesFoto: Profimedia

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ