Evropskou unií lomcuje už několik týdnů táhnoucí se představení, které má v sobě všechny příměsi staletého soupeření mezi Francouzi a Angličany.
Pro české obecenstvo může jít o trochu odtažité témata. Zato pro tradičně soupeřící britsko-francouzská média je roztržka mezi britským eurokomisařem pro obchod Petrem Mandelsonem a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym více než atraktivním soustem rozhýbávajícím stojaté bruselské vody.
Oba muži sice o sobě tvrdí, že je pojí zcela standardní, přátelský vztah. Při pohledu na jejich názorové výměny však tomu lze jen sotva uvěřit. Jsou si totiž hodně podobní. Oba jsou samolibí a lační po pozornosti a obdivu, a to dokonce více, než jsme v politice zvyklí. Proto si navzájem nenechají jen tak něco líbit. A když se sejde francouzská teatrálnost a britská úsečná ironie, jde o poměrně zábavnou podívanou.
První přestřelka proběhla už během červnového summitu, kdy Sarkozy označil Mandelsona za jednu z příčin irského NE v referendu o lisabonské smlouvě. Mandelson, jeden z architektů britské Nové Labour, má totiž na starosti táhnoucí se a stále neúspěšné jednání o podmínkách světového obchodování. Jde tu mimo jiné o dovozní tarify, tedy míru ochrany evropských farmářů vůči okolnímu světu.
Francouzský prezident, ač pravicově orientovaný, považuje labouristu Mandelsona za příliš „liberálního". To se ve Francii mnohdy rovná skoro sprostému slovu. Proto si také tak nerozumějí.
Eurokomisař nelenil a ve svém typicky nabubřelém stylu na Sarkozyho summitová obvinění opáčil, že má dostatečně „široká ramena a hroší kůži", aby takové invektivy ustál.
Hned na úvod právě odstartované francouzské vlády nad Evropskou unií se oba politici do sebe pustili znovu. A znovu si začal Sarkozy. Prohlásil, že komisařovo vyjednávání o obchodní dohodě v rámci Světové obchodní organizace zničí Evropanům pracovní místa. A přisadil si, že Mandelson obětuje evropské farmáře ve jménu volného obchodu.
Britský komisař si to opět nenechal líbit. Obvinil Sarkozyho, že „podlamuje a oslabuje jeho vyjednávající pozici". „Jsem tím velice zklamán, protože mandát, na jehož základě vyjednávám, byl schválen všemi členskými státy Evropské unie," řekl Mandelson. A hned druhým dechem dodal, že ochranářství v oblasti potravin "nenakrmí hladovějící ve světě".
Francouzský prezident se už loni pokoušel, aby britská vláda svého zástupce v Evropské komisi vyměnila. Marná snaha. Downing Street 10 sotva uslyší právě na francouzské volání i přesto, že se Mandelson doslova nesnáší s britským premiérem Gordonem Brownem. Když dojde na francouzsko-anglické hašteření, Brit Brita neopustí.
Foto: Graphic News a tisková služba EU