Irsko čelí dluhové krizi ohromnou půjčkou od mezinárodních organizací. Premiér Brian Cowen už ví, že se u vlády dlouho neudrží. Chce alespoň prosadit rozpočet.
Sotva vláda přistoupila na pomoc Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie v hodnotě 90 miliard eur (bezmála dva a čtvrt bilionu korun), premiérova pozice se začala otřásat.
První zareagovali koaliční Zelení voláním po předčasných volbách v lednu - do té doby ovšem hodlají vládu a hlavně škrty podpořit. Jenže vládu znepokojují ještě další dva nezávislí poslanci, na jejichž podpoře slabá většina závisí. Po premiérově rezignaci volají i někteří jeho spolustraníci.
Cowen na lednové volby přistoupil, ale hodlá ještě spořivý rozpočet prosadit. Čtyřletá rozpočtová strategie má ušetřit 15 miliard eur a vrátit "keltského tygra" do tříprocentního rozpočtového schodku. Chce snížit minimální mzdy a propustit třináct tisíc státních zaměstnanců. Naopak by zachoval nízkou daň pro firmy - pouhých 12,5 procenta v minulosti přilákalo množství investic a přispělo k hospodářskému růstu.
Rozpočet se bude Cowenovi prosazovat těžce. "Je to plán zpátky do doby kamenné," řekl Irish Times předseda největší irské odborové organizace Jack O'Connor. "Irsko potřebuje strategii pro růst, ale tenhle plán povede k opaku."
Navíc opoziční labouristé i Fine Gael cítí šanci dostat se k moci a raději by předčasné volby viděli ještě před schvalováním rozpočtu. Jsou tak ale spíše sami proti sobě, komentuje britský Economist. Sice by mohli zablokovat rozpočet a vládnout o pár týdnů dříve, ale stěží pak přijdou s výrazně odlišným plánem - beztak by museli navrhnout podobně rozsáhlé úspory, a to v pokročilejší krizi a s menší mezinárodní podporou.
Premiér Cowen, který se do úřadu dostal po korupčním skandálu svého předchůdce Bertieho Aherna, působil v letech 2004-2008 jako ministr financí, kdy naopak proslul nevídaným utrácením. Mnozí jej označují za slabého vůdce. Vedle nynější bankovní krize nezvládl kampaň za Lisabonskou smlouvu, ke které opakoval referendum. Jen těsně ustál dvě hlasování o nedůvěře. V listopadovém průzkumu se těšil podpoře pouhých jedenácti procent voličů.