Spojené státy si uchovají svůj dlouhodobý speciální vztah k Británii i poté, co Britové v referendu odhlasovali vystoupení své země z Evropské unie, řekl v Bruselu americký ministr zahraničí John Kerry. Zdůraznil také, že Spojené státy mají zájem na silné Evropské unii.
Anketa:
Má po "brexitu" následovat i "czexit" - tedy odchod ČR ze struktur Evropské unie?
- Rozhodně ano. 33%
- Určitě ne. 33%
- Je mi to lhostejné. 33%
Přestože britské referendum nedopadlo tak, jak si přála administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy, je podle ministra Kerryho potřeba respektovat vůli lidu. Realizována by měla být odpovědně, citlivě, promyšleně a strategicky, dodal.
"Je důležité, abychom se v tomto přechodném období soustředili na to, že nikdo neztratí hlavu," poznamenal Kerry. Je podle něj potřeba se vyvarovat snah o odplatu, a naopak hledat cesty, jak udržet a posílit hodnoty, které západní země spojují.
"Zájmy a hodnoty, které nás už dlouhou dobu spojují, se v den hlasování nezměnily," prohlásil Kerry po jednání s představiteli Evropské komise.
Spojené státy potřebují silnou Evropskou unii, neboť s ní úzce spolupracují v celé řadě oblastí, od boje se změnami klimatu přes potírání terorismu až k migrační krizi, připomněl americký ministr.
Z Bruselu míří Kerry do Londýna, kde bude jednat s britským ministrem zahraničí Philipem Hammondem i premiérem Davidem Cameronem. Chce tam prý zdůraznit, že USA udělají vše, co bude třeba, aby bylo přechodné období co nejrozumnější a nejklidnější přes nevyhnutelné problémy a dopady, které odchod Británie z EU bude mít.