Setkáním se studenty i vzpomínkovými akcemi si ve čtvrtek slovenští politici připomněli výročí sametové revoluce, která v roce 1989 vedla v tehdejším Československu k pádu komunistického režimu. Opozice i krajní levice svolaly vlastní shromáždění.
"Dnešní den, 17. listopad, je nejvýznamnějším dnem v našich novodobých dějinách. Uzavřel se oblouk naší klikaté cesty ke svobodě, demokracii a později k naší vlastní demokratické státnosti," řekl Kiska na schůzce se studenty u příležitosti dnešního státního svátku.
Získaná svoboda a demokracie byly podle Kisky jen příležitostí, jejichž obsah formují lidé každým dnem. "Nespokojenost můžeme vyjádřit, můžeme kritizovat a nespokojenost můžeme protavit do nápadů, jak věci změnit. Můžeme politiky nebo vládu, která se nám nelíbí, ve volbách svobodně vyměnit," uvedl Kiska.
Slovenský premiér Robert Fico, jehož předchozí jednobarevná vláda před dvěma lety zavedla bezplatné cestování dětí, studentů a seniorů ve státem dotovaných vlacích, zase poobědval se studenty v jídelním vagonu na bratislavském nádraží.
Předseda vlády pak před novináři nepřímo nařkl média, že jsou zodpovědná za nárůst extremismu. "Pravicový extremismus je na takovém vzestupu, jaký prostor mu dává (veřejnoprávní rozhlas a televize) RTVS a jiná média," odpověděl Fico na dotaz, co je podle něj největší výzvou pro svobodu a demokracii v době narůstající popularity extremistů.
Bugár: Demokracie není jednorázovou záležitostí
Slovenští politici a veřejnost se zúčastnili i dalších vzpomínkových akcí, jako bylo například kladení věnců k památníku popraveným a umučeným politickým vězňům za komunismu na jednom z bratislavských hřbitovů.
Předseda koaliční strany Most-Híd na jiné připomínkové akci zdůraznil hodnoty demokracie. "Právě v období, kdy narůstá extremismus a populismus, nesmíme zapomenout, že demokracie není jednorázovou záležitostí, že jsme si ji jednou vybojovali a že už není potřeba nic dělat. Právě naopak, musíme ji obhajovat," řekl Bugár.
Na okraji Bratislavy u hranic s Rakouskem se zase uskutečnil další ročník vzpomínkové akce na takzvanou železnou oponu, tedy přísně střeženou hranici, která v období komunismu oddělovala tehdejší Československo od Rakouska.
Jen několik desítek lidí přišlo odpoledne k prezidentskému paláci na demonstraci, kterou s heslem "Listopad 1989: Podvod století" zorganizovala neparlamentní Komunistická strana Slovenska a jiná levicová sdružení.
Vlastní mítink ohlásila také opozice coby vyjádření nespokojenosti se současnou slovenskou vládou. "Dnes, po více než čtvrtstoletí, opět voláme po změně. Chceme si svůj stát vzít zpět, protože nám záleží na hodnotách svobodné a férové společnosti. Chceme, aby v našem státě opět zavládlo právo a spravedlnost," uvedla ještě před konáním shromáždění poslankyně Veronika Remišová.