Klaus si pochvaloval debatu s Merkelovou

Zahraničí
18. 4. 2007 07:36
bez popisku 7601
bez popisku 7601

Kvalitativní posun v debatě o institucionální reformě Evropské unie ocenil v úterý večer český prezident Václav Klaus po tříhodinovém setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na zámku Meseberg u Berlína. Také německé předsednictví EU si podle něj uvědomuje, že jde především o obsah změn ve společenství, a nikoli o jejich termíny.

"Ke kvalitativnímu posunu dochází," řekl Klaus v Berlíně. Německé předsednictví, které si v tomto pololetí vytyčilo za cíl oživit diskusi o zamrzlé evropské ústavě a vůbec o fungování unie, chápe, že v tomto funkčním období zásadní zlom nenastane, konstatoval český prezident.

Ocenil zejména ochotu kancléřky Merkelové debatovat o budoucnosti EU i neformálně, jako v úterý večer. Váží si toho, že už i Berlín hovoří o nové smlouvě o fungování EU a že se stále méně mluví o pojmu evropská ústava nebo o společném ministru zahraničí.

Václav Klaus zdůraznil nutnost diskuse o úloze národních států, ale také o jasnějším vymezení kompetencí mezi nimi a institucemi EU. Tlumočil názor české strany, že součástí nového dokumentu by neměla být Charta základních práv EU, jak si to například myslí také Británie. Je podle něj třeba probírat i hlasovací poměry v EU, neboť připravená ústava zvýhodňuje spíše větší státy.

"Důležitý není jízdní řád," uvedl Klaus také se zřetelem na německý záměr uspořádat v příštím pololetí už za portugalského předsednictví mezivládní konferenci o institucionální reformě a dokončit ji do voleb do Evropského parlamentu v roce 2009. Zopakoval, že není kam spěchat a že unie funguje i bez ústavy.

"Považuji za klíčové, když hodiny diskutujeme o jemných detailech téměř právnického stylu," pokračoval Klaus. Tyto prvky do diskuse podle něj vnášel bývalý německý prezident a zkušený ústavní právník Roman Herzog, který byl na neformální schůzku pozván. Dříve se podle Klause debatovalo spíše o tom, kdo je pro a kdo proti kontroverzní ústavě EU a kdo je tedy "dobrý" a kdo "špatný".

"Je třeba vést dialog," zdůraznil český prezident. "Monology přes média nikam nevedou," dodal. Německo vede interní rozhovory také s dalšími členskými státy unie. S ohledem na kampaň před prezidentskými volbami ve Francii se však kancléřka i další členové kabinetu zdržují vyjádření o těchto konzultacích. Německé předsednictví už dříve uvádělo, že debatu o institucionální reformě naplno rozvine až po volbách, jejichž druhé kolo se ve Francii plánuje 6. května. Kancléřka Merkelová už koncem ledna jednala o EU také v Praze.

Roman Herzog se do diskuse o EU intenzivně zapojil už v minulých měsících. Také kritizoval připravenou evropskou ústavu, jejíž ratifikace předloni uvázla po odmítavých referendech ve Francii a v Nizozemsku. Zároveň se však minulý týden vyslovil pro "dvourychlostní" EU neboli pro intenzivní formy spolupráce různých skupin zemí uvnitř společenství. Tak je tomu už nyní například v měnové unii 13 států, které zavedly euro, nebo v schengenském prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.

Klaus k tomu uvedl, že v různých "rychlostech" nevidí problém. Musí se však podle něj přiznat, že jakákoli rychlost je stejně legitimní a že nejsou lepší ti "rychlejší" a horší ti, kdo se rozhodnou pro pomalejší tempo integrace.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ