Představitelé Evropské unie ve čtvrtek odmítli slova britské premiérky Theresy Mayové, která ve středu unii obvinila, že se pomocí hrozeb snaží ovlivnit nadcházející parlamentní volby v Británii. Dali také najevo, že výsledkem voleb naplánovaných na 8. června bude podle nich stabilní britská vláda. Předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že jednání budou dost komplikovaná i bez sporů mezi oběma stranami.
"Pokud se začneme hádat ještě před jejich začátkem, stanou se (rozhovory) nemožnými. V sázce je příliš mnoho na to, abychom nezvládli své emoce," řekl Tusk po čtvrtečním jednání s norskou premiérkou Ernou Solbergovou. Je třeba mít na paměti, že k úspěchu rozhovorů je třeba diskrétnost, umírněnost, vzájemný respekt a co největší míra dobré vůle, dodal.
"Nejsme naivní... tyto volby jsou hlavně o brexitu a je normální, že kolem nich znějí silné výroky. My tady v Bruselu ale máme dost vlastních věcí a svou práci si 'nezbrexitujeme'," uvedl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. S novou vládou po volbách hodlá podle něj komise velmi rychle začít jednat. Ve středu předseda komise Jean-Claude Juncker řekl, že Mayovou dlouhodobě respektuje.
Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani před novináři poznamenal, že nová vláda po červnových volbách v Británii bude pro tuto zemi znamenat dlouhodobou stabilitu. "Pro nás je lepší mít partnera, který neustále neřeší otázku voleb," poznamenal Tajani u příležitosti ceremonie k zahájení provozu bruselského Domu evropské historie.
Podle Tajaniho není snadné pochopit, co Mayová svým prohlášením sledovala. "Nijak jsme se debatu v Británii ovlivnit nesnažili. Říkáme jen, že budeme bránit naše zájmy," řekl šéf europarlamentu.
Už ve středu, ještě před prohlášením britské premiérky, poznamenal unijní vyjednávač Michel Barnier, že výsledek voleb v Británii pozici Evropské unie k diskusím o brexitu neovlivní. Právě on ve středu zveřejnil návrh konkrétního mandátu pro první fázi jednání, tedy o podmínkách brexitu samotného. EU v nich žádá celoživotní záruky práv pro občany EU v Británii - a pro Brity v EU - po brexitu, ale také plné respektování finančních závazků, které na sebe Británie jako člen EU vzala.
Předseda Evropské rady Donald Tusk také ujistil norskou premiérku, že EU s Oslem povede o vývoji jednání o brexitu "těsný dialog", protože Norsko je blízkým partnerem unie.