Památník odsunu sovětských okupačních vojsk z Československa odhalili v pondělí na středním Slovensku prezident Andrej Kiska a bývalý český politik Michael Kocáb, který na začátku devadesátých let stál v čele parlamentní komise dohlížející na odjezd vojáků. Slavnost se uskutečnila v lázeňském městečku Sliač u příležitosti 25. výročí odchodu posledního vojáka z území tehdejšího společného státu Čechů a Slováků.
"Mnozí si myslí, že svobodu nám přinesl listopad 1989. Skutečnou svobodu nám přinesl vlastně až odchod posledního sovětského okupačního vojáka. Když se na to dnes díváme, musíme ocenit, jak se to slušně, rychle všechno stalo, abychom si skutečně mohli říct, že nyní jsme sami, jsme nezávislí a rozhodujeme o sobě jenom my," řekl Kiska.
Podle hlavy slovenského státu by památník, první svého druhu v zemi pod Tatrami, měl připomínat dějiny, protože ti, kdo si nepamatují vlastní minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby se zopakovala.
Také Kocáb řekl, že v polovině roku 1991 se země takzvaného sovětského bloku vymanily ze sovětského vlivu, a to obdobně, jak o to v současnosti usiluje podle něj například Ukrajina. "My dnes mluvíme o nějakých 5000 ruských 'turistech' na Ukrajině, ale tehdy k nám vstoupilo 750 tisíc vojáků, 800 letadel a 6300 tanků. To je síla v rozměrech druhé světové války," uvedl Kocáb, kterému u příležitosti odhalení památníku udělil pamětní medaili šéf slovenského Ústavu paměti národa, jež na Slovensku zkoumá období nesvobody.
Sliač i s tamním letištěm patřil k těm místům v Československu, které v roce 1968 obsadila okupační vojska. Památník se nachází v parčíku mezi bytovkami, ve kterých sovětští vojáci bydleli. Svým vyhotovením připomíná označení autobusové zastávky, na kterém je vyobrazen tank, nápis Sliač, dále datum začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy a datum odchodu posledního sovětského vojáka.
Po pádu komunismu se odchod sovětských vojsk stal prioritou československé zahraniční politiky. Po dohodě s Moskvou poslední transport se sovětskými vojáky a technikou opustil území republiky 21. června 1991. O šest dní později republiku opustil i poslední sovětský voják - tehdejší velitel generál Eduard Vorobjov.