Dánská metropole Kodaň, která nyní hostí světový summit o klimatu, je prý nejekologičtější metropolí v Evropě. Mezi 30 metropolemi se na dalších příčkách žebříčku Green City Index umístila skandinávská hlavní města, švédský Stockholm a norské Oslo. Praha obsadila až 24. příčku.
V žebříčku, který vypracovala britská poradenská společnost Economist Intelligence Unit na objednávku německého koncernu Siemens, vyšla nejhůře středo- a východoevropská velkoměsta Praha, Istanbul, Záhřeb, Bělehrad, Bukurešť, Sofie a Kyjev. Zatímco dánská metropole obdržela 87,31 bodu ze 100, Kyjev jen 32,33 bodu.
Na čtvrté příčce žebříčku se umístila Vídeň následovaná Amsterodamem, Curychem a Helsinkami. Berlín je osmý před Bruselem, Paříží, Londýnem, Madridem, Vilniusem a Římem.
Města byla hodnocena na základě 30 veřejně dostupných ukazatelů, jako jsou spotřeba energie, množství emisí skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2), zacházení s odpadem, využívání městské hromadné dopravy a postoje místních vlád k ekologickým otázkám.
Všech osm kategorií přitom mělo v konečném součtu stejnou váhu. Praha se umístila do desátého místa pouze v jedné z nich, a to hospodaření s vodou, kde skončila desátá. Celkově se umístila hůře než Varšava (16. příčka), Budapešť (17.), Bratislava (20.) nebo Atény (22.).
"Už léta bojujeme o to, abychom se stali městem šetrným k životnímu prostředí. V roce 2025 chceme být dokonce prvním hlavním městem světa s neutrálními emisemi oxidu uhličitého," citoval kodaňskou primátorku Ritt Bjerregaardovou německý deník Süddeutsche Zeitung.
Už dnes jezdí více než dvě třetiny obyvatel Kodaně do zaměstnání autobusem, metrem nebo na kole. Na 110 místech města je možné si zdarma půjčit jízdní kolo a využít více než 300 kilometrů cyklistických stezek. Dánská metropole rovněž drží evropský rekord ve využívání větrné energie. Nyní z tohoto zdroje pokryje čtvrtinu spotřeby elektřiny.
European Green City Index(bodů ze 100): |
1. Kodaň 87,31 |
Téměř všechny kodaňské domy jsou napojené na sítě dálkového vytápění, a tak kodaňské budovy spotřebují v průměru nejméně energie ze sledovaných metropolí. V kategorii izolace domů se však nejlépe umístil společně se Stockholmem Berlín - i díky tomu, že v jeho východní části byly dvě třetiny bytů nově izolovány proti únikům tepla.
Nejdychatelněji ve Vilniusu
V kategoriích emise CO2 a zásobování energií zvítězilo Oslo, Amsterodam utržil nejvíce bodů na hospodaření s vodou a likvidaci odpadů, nejekologičtější dopravu má Stockholm, jenž vybírá mýtné za vjezd do centra města, nejčistší vzduch dýchají obyvatelé litevského Vilniusu a bezvadnou ekologickou politiku mají shodně Brusel, Kodaň, Helsinky a Stockholm.
Metropole se o zahrnutí do žebříčku nemusely aktivně ucházet, jako je tomu v případě soutěže o titul European Green Capital, který vyhlašuje Evropská unie a jímž se bude příští rok honosit Stockholm.
Foto: planetware.com