Kohl a Orbán: Nejdeme proti migrační politice Merkelové

Zahraničí
19. 4. 2016 15:15
Maďarský premiér Viktor Orbán před vstupem do domu Helmuta Kohla.
Maďarský premiér Viktor Orbán před vstupem do domu Helmuta Kohla.

Postoje bývalého německého kancléře Helmuta Kohla a maďarského premiéra Viktora Orbána nejsou v rozporu s politikou, kterou vede současná kancléřka Angela Merkelová v uprchlické krizi. Po schůzce exkancléře s Orbánem v Ludwigshafenu to v tiskovém prohlášení uvedla Kohlova kancelář.

Orbán přitom v minulosti opakovaně kritizoval kancléřčinu politiku. I proto s jeho setkáním s Kohlem nesouhlasila část vládní strany Křesťanskodemokratické unie (CDU), jejímiž členy jsou Kohl i Merkelová.

Kohlova kancelář před schůzkou zdůrazňovala, že setkání má čistě soukromý charakter. To později novinářům potvrdil i Orbán, který Kohlovi přinesl velkou kytici. "Přišel jsem, abych mu prokázal poctu, a to i ve jménu všech Maďarů. Chtěl jsem poděkovat za to, co Kohl pro Maďarsko udělal," řekl maďarský premiér při odchodu z Kohlovy rezidence. Bývalý kancléř je považován za architekta znovusjednocení Německa a předního zastánce evropské integrace a v minulosti děkoval Budapešti za to, že v létě 1989 otevřela hranice a umožnila východním Němcům cestu na západ, což ve stejném roce výrazným způsobem přispělo k pádu berlínské zdi.

Orbán také žádal o to, aby politici a novináři nezatahovali bývalého kancléře do současných politických sporů. "Stojí nad námi, nad aktivními politiky," řekl.

Kohlova kancelář nicméně vydala prohlášení o postoji bývalého kancléře a maďarského premiéra k migrační krizi. Podle ní jsou oba politici zajedno s Merkelovou, co se týká požadovaných cílů. "Jde o to zohlednit humanitární aspekty a najít nejlepší cestu v existenční otázce, které čelí miliony lidí," uvedla Kohlova kancelář.

Kohl a Orbán jsou dlouho přátelé a spojuje je i pohled na uprchlickou krizi. Před několika dny Kohl u příležitosti maďarského vydání své knihy Z obavy o Evropu (Aus Sorge um Europa) kritizoval otevření hranic pro běžence a uvedl, že Evropská unie nemůže přijmout miliony lidí v nouzi z celého světa. Maďarsko loni jako první stát EU začalo budovat na své hranici ploty, aby uprchlíky zastavilo.

Část CDU proto považuje Orbánovu návštěvu u Kohla za útok na Merkelovou kvůli její vstřícné pozici k běžencům, odmítání vytvářet hraniční ploty uvnitř EU a požadavku společného unijního řešení migrační krize. Maďarská vláda dokonce dnes podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung vydala prohlášení, že Orbánova cesta do Německa není míněna jako urážka kancléřky.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Papež pozdravil věřící, poselství Městu a světu ale přednesl ceremoniář

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Chystáte se do USA? Na hranicích vám mohou prohledat mobil i bez důvodu

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ