Kolín nad Rýnem: Kurdové demonstrovali proti Erdoganovi

Zahraničí
3. 9. 2016 18:40
Protestující drží portréty Abdullaha Öcalana, vězněného vůdce Strany kurdských pracujících
Protestující drží portréty Abdullaha Öcalana, vězněného vůdce Strany kurdských pracujících

Více než 30 tisíc lidí se sešlo na demonstraci v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem, kterou svolali Kurdové na protest proti politice tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Na mnoha plakátech a vlajkách v rukou účastníků se objevil portrét Abdullaha Öcalana, vězněného vůdce Strany kurdských pracujících (PKK).

Na akci v kolínské čtvrti Deutz na pravém břehu Rýna dohlíželo kolem tisícovky policistů. Akce byla podle organizátorů zaměřená hlavně proti "diktátorskému chování" tureckého prezidenta po červencovém zmařeném pokusu o převrat.

Na pódiu s Öcalanovým portrétem v nadživotní velikosti promluvil mimo jiné spolupředseda německé parlamentní strany Levice Bernd Riexinger či předseda turecké opoziční prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Selahattin Demirtaş. Řečníci vyzvali k propuštění vězněného vůdce PKK a odsoudili také tureckou intervenci do severní Sýrie.

Kvůli odloženému batohu policie odpoledne nakrátko uzavřela most vedoucí z centra města na místo demonstrace. Přivolaní pyrotechnici v něm ale nic nebezpečného neobjevili a uzavírka se demonstrantů nijak výrazně nedotkla.

Řada protestujících držela v rukou plakáty či vlajky s portrétem Abdullaha Öcalana, kterého Turecko vězní od roku 1999. Byl odsouzen za velezradu, vraždu a členství v teroristické organizaci. PKK považuje za teroristickou organizaci nejen Turecko, ale také USA či Evropská unie. V Německu je strana zakázaná od roku 1993.

Podle kolínského policejního prezidenta Jürgena Mathiese mohli lidé během demonstrace ukazovat Öcalanovy portréty, nikoli však symboly samotné PKK. Po skončení demonstrace vyjádřil Mathies nad průběhem akce spokojenost. Policie zabavila pouze pět vlajek a přijala sedm oznámení kvůli zakázaným symbolům, uvedl.

Před pěti týdny na stejném místě v Kolíně nad Rýnem demonstrovalo na podporu turecké hlavy státu po zmařeném pokusu o puč asi 40 tisíc lidí, převážně členů komunity německých Turků. Pobouření tehdy vyvolalo rozhodnutí německého ústavního soudu zakázat přímý přenos Erdoganovy zdravice určené účastníkům manifestace.

PKK vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán od roku 1984 a dosud si její střety s tureckými bezpečnostními složkami vyžádaly na 40 tisíc obětí. Po dvouletém příměří boje znovu propukly loni v létě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Martin Meissner

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ