Komise EU schválila návrhy na lepší zabezpečení hranic
13.02.2008 14:30
Evropská komise dnes schválila balík návrhů opatření pro účinnější zabezpečení vnějších hranic Evropské unie a zajištění lepší kontroly nad tím, kdo do EU přijíždí a z ní odjíždí. Jeden počítá s tím, že by lidé ze zemí mimo EU byli při cestách do takzvaného schengenského prostoru kontrolováni mimo jiné pomocí otisků prstů.
Mezi návrhy, které ještě půjdou na stůl Evropského parlamentu a členských států, je zavedení registru s informacemi o vstupech a odjezdech návštěvníků ze zemí mimo EU či zlepšení spolupráce členských států při ochraně hranic.
Pevnost Evropa
Unie by prý také měla zvážit zavedení programu registrovaných cestujících, který by zjednodušil a zrychlil cestování pro ty, kteří se podrobí dopředu určité kontrole. Mezi návrhy je i možnost zavedení elektronické autorizace cestujících, kterou by člověk získal už před cestou a která by nahrazovala víza.
Evropa je nejvýznamnější turistickou destinací světa. Vnější hranice EU každoročně překračují stovky milionů lidí. V EU podle odhadů v roce 2006 bylo kolem osmi milionů ilegálních přistěhovalců. Má se přitom za to, že polovina přijela legálně, ale v rozporu se zákony si pobyt prodloužila.
U lidí ze zemí mimo EU se počítá s tím, že jejich krátkodobá víza (do tří měsíců) budou kontrolována pomocí vízového informačního systému, který by měl být funkční v roce 2012. Na tom se už EU shodla a letos se to má formálně stvrdit. Hlavním cílem je ověřit pravost víz a identitu držitele.
Dít by se to mělo pomocí biometrických údajů - obrazu tváře a otisků prstů. Návrh pak počítá s tím, že identita by se ověřovala u každého vstupu. V praxi by to bylo tak, že člověk poskytne při žádosti o víza své biometrické údaje a na hranicích bude zkontrolován. Plně by podle představ EK měl tento systém začít zřejmě fungovat v roce 2015.
Jak na ilegální imigranty
"Tento balík nastiňuje zcela nový způsob kontroly našich hranic, na kontrolních stanovištích i podél celé hranice," řekl eurokomisař vnitra a spravedlnosti Franco Fratinni s tím, že je třeba k tomu využít i moderních technologií. Není možné dovolit, aby mafie či kriminálníci využívali lepších technologií než unie, poznamenal.
Současně návrhy počítají i s tím, že by se měl naopak usnadnit přístup těm lidem, kteří do EU míří "v dobré víře" (bona fide osoby). Na hranicích by tak měly být umístněny automatické systémy, které by umožnily ověření identity, aniž by u toho asistovala nějaká ochranka. Systém by "přečetl" data z dokladů a porovnal je s biometrickými údaji přímo od cestujícího.
Týkalo by se to ale jen části lidí - "registrovaných cestujících". Těmi by se někdo stal třeba díky tomu, že při předchozích návštěvách pobyt nepřekračoval, a za podmínky, že vlastní pas s biometrickými údaji.
Schengenský prostor je založen na tom, že když do něj někdo vstoupí, tak už při cestách do jiných zúčastněných států nemusí žádnými dalšími hraničními kontrolami procházet. Prostor tvoří země EU kromě Británie, Irska, Kypru, Bulharska a Rumunska plus Norsko s Islandem.
Kromě nových návrhů EK v rámci širší protiteroristické strategie loni navrhla, aby EU podobně jako USA schraňovala data o leteckých pasažérech. Chce, aby se uchovávalo 19 různých dat, a to po dobu až třinácti let. Frattini zdůraznil, že tento návrh se však týká boje proti terorismu, zatímco dnešní balík je namířen spíše proti nelegální migraci.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.