Mají pod čepicí
Koncerny "syslí" ropu v tankerech na oceánech
11.01.2015 08:00
Historický propad cen ropy (cena za jeden barel Light Sweet Crude Oil je aktuálně těsně pod 50 dolary) nutí mnohé koncerny k neobvyklým opatřením. V naději, že cena černého zlata začne brzy opět stoupat vzhůru, skladují surovinu také v pronajatých supertankerech.
Nabídka levné ropy převyšující poptávku tlačí obchodníky v branži k nejrůznějším nápadům.
Protože doufají, že cena ropy příliš dlouho nízko nezůstane, pronajímají si podle informací z průmyslových kruhů ve stále větší míře supertankery. Ty kotví někde na moři.
K těmto podnikům se řadí například největší nezávislý obchodník s ropou Vitol anebo ve Švýcarsku sídlící Trafigura. Týká se to ale i energetického koncernu Shell, dozvěděla se agentura Reuters z kruhů lodních přepravců a s nimi spojených makléřů.
Pronájem megatankerů je v současné době výhodný.
Vitol si třeba podle dostupných informací pronajal loď TI Oceania, jeden z největších existujících supertankerů vůbec, který pojme tři miliony barelů. To je bezmála půl miliardy litrů.
Trafigura si zajistila Nave Synergy, což je také megatanker, Schell si objednal hned dvě taková plavidla: Xin Run Yang a Xin Tong Yang.
Podle existujících ceníků stojí pronájem tankerů mnohem méně, než je obvyklé, protože jde často o starší lodě a smlouvy jsou dlouhodobé - na až 12 měsíců. Aktuálně lze vyjednat méně než 40 tisíc dolarů na den, což je o 20 tisíc až 30 tisíc dolarů méně, než tomu bylo nedávno.
Podle prvních odhadů byly dosud objednány skladovací kapacity na moři v objemu mezi dvanácti a patnácti miliony barelů. Od lodních přepravců se proslýchá, že zájem o tuto službu se zvětšuje.
Při předchozím propadu cen ropy roku 2009 existovaly na moři skladovací kapacity 100 milionu barelů. Dle mínění analytiků z JBC Energy ve Vídni mohl by tento způsob ukládání ropy alespoň dočasně stabilizovat její cenu na trzích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.