Koncert proti rasismu v Chemnitzu přilákal 65 tisíc lidí

Zahraničí
4. 9. 2018 06:05
Koncertu se účastí kolem padesáti tisíc lidí.
Koncertu se účastí kolem padesáti tisíc lidí.

Koncert proti rasismu a pravicovému extremismu dnes večer v centru východoněmeckého Chemnitzu (Saské Kamenice) přilákal podle odhadu města 65 tisíc lidí, což je výrazně více, než se čekalo. Dění v Chemnitzu, které vyhrotila vražda pětatřicetiletého Němce, z níž je podezřelá dvojice migrantů, nadále hýbe německou politickou scénou. Město v posledním týdnu zažilo řadu demonstrací, z nichž některé doprovodily výtržnosti a útoky na přistěhovalce.

"Jsme různí, ale v jedné věci mluvíme stejnou řečí - nedáváme žádný prostor štvanicím na lidi, žádný prostor rasismu," prohlásila v úvodu dnešní akce jedna z řečnic. Dav lidí, z nichž řada třímala transparenty, jí odpověděl skandováním hesla "Nacisti pryč". Poté následovala minuta ticha za zabitého Daniela Hilliga.

Vedle vyslání jasného signálu proti neonacismu bylo cílem koncertu, který se uskutečnil u kostela Johanniskirche, také vybrání peněz na podporu rodiny zabitého muže a protifašistických iniciativ v Sasku. Akce se obešla bez problémů. K drobným střetům podle policie došlo jen okolo nedaleko vzdáleného improvizovaného památníku pro Hilliga.

Koncert, který vyvrcholil vystoupením slavné kapely Die Toten Hosen kolem 21:00, se ale neobešel bez kontroverzí. Město Chemnitz kvůli němu nepovolilo dvojici demonstrací, které dnes v bezprostřední blízkosti chtěly uskutečnit pravicové organizace. Terčem kritiky ze strany generální tajemnice křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové se pak stal prezident Frank-Walter Steinmeier za to, že koncert sdílením na facebooku podpořil, přestože bylo jasné, že na něm vystoupí skupina Feine Sahne Fischfilet, která má podle některých blízko k levicovému radikalismu. Sociální demokraté se v reakci na to zase obratem ptali, jestli politička CDU v nynější situaci nemá nic lepšího na práci.

Situace ve čtvrtmilionovém Chemnitzu, který leží nedaleko hranic s Českem, se vyhrotila 26. srpna po zabití Hilliga. Protestů ve městě se podle policie účastnila také řada pravicových radikálů. Dnes saské úřady informovaly o tom, že už obdržely sedm trestních oznámení ze strany novinářů, které někdo při protestech napadl.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Jens Meyer

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ