Italský parlament definitivně schválil nový volební zákon, který zajišťuje výraznou většinu poslaneckých mandátů pro vítěznou stranu nebo koalici. Poslanci tím vyjádřili zároveň důvěru vládě, neboť premiér Matteo Renzi s hlasováním o volební reformě spojil osud svého kabinetu. Podle Renziho by novela měla pomoci stabilizovat italský politický systém.
Premiér nový volební zákon tvrdě prosazoval přes námitky, které se objevily i v jeho vlastní Demokratické straně (PD). V 630členné dolní komoře parlamentu, Poslanecké sněmovně, dnes novelu podpořila dostatečná většina 334 zákonodárců. Proti bylo 61 poslanců a čtyři se zdrželi. Hlasování se nezúčastnili opoziční poslanci.
Minulý týden kabinet zvládl tři hlasování o důvěře, když Renziho předloha volební reformy úspěšně absolvovala tři čtení. Premiérovi se tímto způsobem podařilo přimět devět desítek rebelů v PD, aby pro reformu přece jen zvedli ruku.
Zákon, který vstoupí v platnost v červenci příštího roku, zavádí výraznou většinu poslaneckých mandátů pro vítěznou stranu nebo koalici, aby byl zajištěn jasný vítěz voleb, které bývají v posledních letech příliš těsné a komplikují fungování parlamentu a vlády. Opozice i odpůrci v PD tvrdí, že se tím podkopává demokracie. Zákon rovněž omezuje pravomoci Senátu, menší z komor italského parlamentu, která má ale stejné pravomoci jako Poslanecká sněmovna.
Devětatřicetiletý Renzi spojil s reformou parlamentu svou budoucnost v politice. Dříve oznámil, že pokud se mu ji nepodaří prosadit, hodlá prý z čela vlády odejít.
Jedna krize za druhou
Itálie je pověstná častým střídáním vlád. V zemi se tak děje prakticky od vzniku království v šedesátých letech devatenáctého století. Příliš na tom nezměnil ani vznik takzvané druhé republiky v roce 1994. Jen za poslední tři roky se v čele země vystřídali tři premiéři, přičemž ani jednoho si voliči nevybrali.
Poslanecká sněmovna a Senát mají v současnosti stejnou váhu a jsou voleny současně, zároveň v nich ale mohou existovat různé většiny. V takovém případě se systém zablokuje, jako při předloňské prezidentské volbě. Hlasování tehdy skončilo patem a ani jedna z velkých stran nedokázala získat většinu.
Jako důvod současných problémů je často vnímán volební zákon označovaný jako "porcellum" (prasárna), který v roce 2005 prosadil Silvio Berlusconi. Na jeho základě získává vítěz voleb bonus, který mu zajistí ve sněmovně většinu. Část politiků dlouhou dobu usiluje o jeho zrušení, Renzi mezi nimi. V prosinci se na stranu tohoto tábora postavil ústavní soud, který části zákona označil za protiústavní.