Tamní média
Konec mečiarismu. Slovensko řeší zrušení amnestií
06.04.2017 10:54
Slovensko se po více než 19 letech zbavilo dědictví, které poznamenalo jeho demokratický vývoj, napsal ve čtvrtek slovenský list Pravda k rozhodnutí slovenské sněmovny zrušit kontroverzní amnestie, které bránily trestnímu stíhání pachatelů únosu syna někdejšího prezidenta Michala Kováče v roce 1995 do Rakouska. Podle listu Sme pokřivené amnestie, které v roce 1998 vydal někdejší premiér a zastupující prezident Vladimír Mečiar, jsou testem toho, nakolik jsou politici i soudci připraveni poslat je na smetiště amorálních rozhodnutí.
"Akt státního terorismu, kterého se dopustili příslušníci tajné služby únosem prezidentova syna do Rakouska, zakryly totiž Mečiarovy amnestie. Země se tak vyrovnává s érou mečiarismu, ačkoliv otázka, zda budou pachatelé tohoto činu potrestáni, zůstává. To již bude věcí soudů," napsal list Pravda na titulní stránce v článku s názvem Konec traumatu.
Ze zavlečení Kováče mladšího do ciziny byla za Mečiarovy vlády podezřelá slovenská tajná služba SIS. Slovenská prokuratura podala v souvislosti s únosem v roce 2000 obžalobu na 13 osob včetně exšéfa SIS Ivana Lexy, soud stíhání kvůli amnestiím ovšem zastavil.
List Sme uvedl, že nejpodstatnějším testem bude, jak s amnestiemi naloží slovenský ústavní soud, který podle ústavy posoudí rozhodnutí sněmovny o zrušení amnestií. "Otázka je postavena jasně. Myslí si soudci, že je možné ve státě, který má ambice být právním a demokratickým, akceptovat zneužívání státní moci vůči svým vlastním občanům a ve svůj prospěch?" položil si deník řečnickou otázku.
"Mečiarovy amnestie, které mnozí považují za černou skvrnu v naší novodobé historii, nasměrovali poslanci do minulosti," napsal list Plus Jedeň deň, podle kterého veřejnost na tento krok čekala téměř 20 let.
List Denník N napsal, že slovenskému premiérovi Robertu Ficovi záleží na tom, aby si mohl připsat zásluhu za zrušení Mečiarových amnestií, jejichž anulaci v minulosti opakovaně odmítal. "Je to velká věc a přesně proto Ficovi a jeho společníkům tak velmi záleží, aby si připsali úspěch. Bez nich by to skutečně nešlo a je dokonce možné, že voliči si to tak zapamatují," uvedl list. Dodal, že nyní se lze těšit z toho, že parlament našel odvahu zrušit Mečiarovu odpornou pečeť.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.