Konec paktu Renzi-Berlusconi. Vyřízený Silvio, či další krize?

Zahraničí
7. 2. 2015 15:00
Silvio Berlusconi.
Silvio Berlusconi.

Bude Itálie i v blízké budoucnosti dále zabředávat do politických krizí? Premiér Matteo Renzi sice dokázal minulý týden prosadit v prezidentské volbě svého kandidáta a předešel tím možným problémům, ale zároveň se rozpadl jeho zákulisní pakt s vůdcem opozice Silviem Berlusconim. Oba politici spolu přitom chtěli prosadit důležitý nový volební zákon zvaný Italicum.

Prezidentská volba, která se konala po odstoupení Giorgia Napolitana, byla pro Renziho prvním ostrým testem v premiérském křesle. Pro zvolení nové hlavy státu je v Itálii třeba v prvních třech kolech dvoutřetinová většina, od kola čtvrtého už jen nadpoloviční.

Očekávalo se, že Renzi bude stát o podporu Berlusconiho opoziční strany Vzhůru Itálie, neboť jeho rozhádaná Demokratická strana (PD) s koaličními partnery by na většinu nemusela dosáhnout.

Volba prezidenta.Renzi však nakonec Berlusconiho nepotřeboval. Pro ústavního soudce Sergia Mattarellu, kterého "božský Silvio" odmítal, dokázal nalézt dostatečnou podporu i tak. Předem avizovaná sázka na čtvrté kolo se mu zdařila.

Jednu bitvu tedy mladý premiér vyhrál, ale brzy bude čelit dalším. V parlamentu je návrh nového volebního zákona, který má zamezit politickým patům, jako byl ten, který nastal po předloňských volbách. V Poslanecké sněmovně a Senátu, jakožto dvou rovnocenných komorách volených rozdílným způsobem existovaly jiné většiny. Vláda vznikla jen díky odštěpení části Berlusconiho poslanců. Renzi chce zavést nový, spravedlivější bonus, který vítězi usnadní vytvoření vlády, a Senát změnit v nevolenou komoru. Současný zákon byl shledán jako protiústavní.

Berlusconi podporu jeho úmyslu garantoval takzvaným paktem z Nazarena, nazvaným podle římské ulice Via del Nazareno, kde PD sídlí a kde se oba politici kvůli věci sešli loni v lednu poprvé. Dohoda, kterou Renzimu část jeho strany nedokáže odpustit, už ale neplatí.

Renzi (vlevo) a nový prezident Mattarella.Vzhůru Itálie prý teď bude Renziho reformní návrhy posuzovat, jak v danou chvíli uzná za vhodné. Renzi tak možná bude muset podporu pro své návrhy vyhandlovat za něco jiného. Anebo Berlusconiho dostane pod takový tlak, že mu nezbude než vládu podpořit. Odmítnutí zákona by totiž mohlo vést k předčasným volbám a Vzhůru Itálie na tom teď není moc dobře.

Místopředsedkyně PD Debora Serracchianiová uvedla, že pokud je pakt minulostí, tím lépe. Vše prý půjde o to snáze. Spoléhat na hlasy koaličních poslanců ale může být pro Renziho značně ošidné, dost jich totiž s reformou nesouhlasí. V Senátu zákon prošel jen díky podpoře Berlusconiho partaje. Poslanci by o jeho osudu měli definitivně rozhodnout na jaře.

V Itálii o politické zápletky zřejmě nikdy nebude nouze.

Autor: Jan BrodníčekFoto: ČTK/AP/ABACA/imago stock&people

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ