Konec vlád(y) jedné strany? Španělé vyhlížejí zemětřesení

Zahraničí
14. 12. 2015 14:00
Opoziční vůdci. Zleva lídři Občanů, socialistů a Podemos - Albert Rivera, Pedro Sánchez a Pablo Iglesias.
Opoziční vůdci. Zleva lídři Občanů, socialistů a Podemos - Albert Rivera, Pedro Sánchez a Pablo Iglesias.

Španělsko čekají parlamentní volby, jaké od smrti diktátora Franka nezažilo. Lidovci a socialisté jakožto dvě tradiční partaje získaly silnou konkurenci ve dvou nových protestních stranách. Končí éra jednobarevných vlád? Rozhodne se v neděli.

Oficiální volební kampaň začala 4. prosince s velkou pompou. Na stranických mítincích vyhrávala hudba, mávalo se vlajkami, tleskalo a na připravené plochy se lepily tradiční předvolební plakáty.

Moment, který jasně ukázal, jak to na španělské poltické scéně v současné době vypadá, ale nastal o několik dní dříve. Šlo o začátek online debaty pořádané v madridském sídle deníku El País. Za pultíky postávali tři muži - vlasatý šéf Podemos Pablo Iglesias, vůdce Ciudadanos Albert Rivera a Pedro Sánchez, předseda socialistů (PSOE). Po čtvrtém do party, premiérovi a lídrovi lidovců (PP) Marianu Rajoyovi, ani stopa.

Se slovy "Nemůžu trávit celé dny v diskuzích" dal přednost interview na televizním kanále Telecinco. Oba pořady byly vysílány ve stejnou dobu a Rajoye si pustilo více lidí. Jeho volební tým měl jistě radost. Ministerského předsedu se snaží vyobrazit jako spolehlivého vůdce v těžkých časech, jemuž se mladí lídři jiných stran nemohou rovnat.

Premiér Rajoy cílí kampaň na konzervativní voliče.Žádné vážnější akce

"Ostatní mají kandidáty, my máme premiéra. Všichni jsou třicátníci nebo čtyřicátníci bez jakékoli vládní zkušenosti. A zkušenost je podle nás to, co Španělsko potřebuje," řekl deníku Financial Times Pablo Casado, sekretář PP pro komunikaci.

Vzhledem k tomu, že skalním voličům PP je často dost nad 60 let, je taková strategie pochopitelná. Zároveň ale může být dosti riskantní. Rajoy nikdy nebyl nijak zvlášť populární - s charismatem se nepotkal a k voličům nemá moc blízko. Volební slogan každopádně zní: "España, en serio" (Španělsko, vážně). Vláda se chlubí, že pod jejím vedením země prošla ekonomickým zotavením, slibuje snížení daní a vytvoření půlmilionu pracovních míst do roku 2020. Po pařížských útocích se také pasovala do role strážce, který dokáže království uchránit před teroristy.

Lidovci sázejí na to, že stále vedou v předvolebních průzkumech. Na to, že by získali většinu v Kongresu poslanců, to ale nevypadá. Je tu totiž odvrácená strana jejich úřadování - korupční skandály, stále vysoká nezaměstnanost (48 procent u mladých lidí, 21 procent celkově) a úsporná opatření. Ostatní partaje jsou za PP ve více či méně těsném závěsu.

* Jak chtějí Španělsko změnit Občané jakožto hlavní černý kůň voleb?

* Jaký názor mají strany ve věci katalánské nezávislosti?

* Koho zvýhodňuje současný volební systém?

* Jak se ve Španělsku dosud projevuje dědictví Frankova režimu?

ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 14. PROSINCE 2015.

Autor: Jan BrodníčekFoto: , ČTK/EFE/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ