Kontakty politiků s ruským oligarchou hýbou Británií
21.10.2008 18:34
Přátelství britských politiků s nejbohatším Rusem, miliardářem Olegem Děripaskou, letos v létě na jeho jachtě vyvolávají stále nové kontroverze. Nejprve vyšlo najevo, že Děripaskovým hostem byl někdejší evropský komisař a nynější ministr obchodu Peter Mandelson, a nyní čelí stínový ministr financí George Osborne obvinění, že s Děripaskou sjednával finanční dar Konzervativní straně.
Týden poté, co byl v polovině září Mandelson překvapivě povolán do kabinetu Gordona Browna, deník The Times napsal, že byl v létě hostem na Děripaskově jachtě kotvící u řeckého ostrova Korfu. Dal to do souvislosti s údajným Mandelsonovým vlivem na úroveň cel EU na dovoz hliníku, který je hlavním zdrojem Děripaskova bohatství.
Mandelson to tehdy popřel a připomněl, že výši cel musí schválit členské země - nicméně na návrh Evropské komise. Na palubě miliardářovy luxusní jachty Queen K prý spolu s dalšími hosty přespal proto, že ve vile na pobřeží, kde byl hostem u svého známého Nathanaela Rotschilda, už bylo plno.
Dnes The Times otiskly dopis právě Nathanaela Rotschilda, podle něhož ho navštívil na Korfu také George Osborne s Andrewem Feldmanem, šéfem sekretariátu Konzervativní strany. Všichni se pak přesunuli na Děripaskovu jachtu, kde Feldman vyzval ruského magnáta, aby dal konzervativcům dar 50 tisíc liber.
Vzhledem k tomu, že cizinec nemůže finančně přispívat britským politickým stranám, Feldman zvažoval možnost, že by Děripaska peníze věnoval prostřednictvím jedné ze svých londýnských společností, uvedl Rotschild, který je mezi jiným Děripaskovým poradcem. Ten nakonec žádné peníze konzervativcům nedaroval.
George Osborne dnes popřel, že by Děripasku o jakýkoli finanční dar žádal, ale nechtěl vyloučit, že by se o žádných příspěvcích nejednalo. Připustil, že byl dvakrát na Děripaskově jachtě. Oznámil také, že vydá chronologii svých setkání s Děripaskou a vyzval Mandelsona, aby udělal to samé.
Příčinou celé aféry může být jiná letní schůzka na Korfu - oběd Mandelsona s Osbornem. Po tomto obědě se objevily v tisku informace anonymních zdrojů, podle nichž mluvil Mandelson - tehdy ještě evropský komisař - velmi nelichotivě o Gordonu Brownovi, který ho pár týdnů na to překvapivě povolal do své vlády.
The Times naznačují, že Rotschildův dopis a další informace o schůzce Děripaska-Osborne jsou odvetou za údajné indiskrece stínového ministra financí.
Britský list dnes ale také obvinil Mandelsona z toho, že nepřiznal, že se s Děripaskou sešel již v lednu 2005 při večeři v luxusní moskevské restauraci. Evropská komise navrhla zrušení cel na dovoz hliníkových fólií v prosinci 2005 a Mandelsonův mluvčí letos v září tvrdil, že komisař ruského miliardáře potkal až při několika společenských příležitostech v letech 2006 a 2007. Nemohlo tedy prý jít o střet zájmů.
Když byl Mandelson letos v létě na Korfu Děripaskovým hostem, zkoumala Evropská komise znovu úroveň cel na hliníkové fólie, která mohla postihnout jednu z Děripaskových společností.
Foto: AP, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.