Konvertovat k islámu je trendy. Ví to švagrová Tony Blaira i jiní

Zahraničí
30. 10. 2010 09:00
Islám je dnes nejrychleji rostoucím náboženstvím na světě, k čemuž přispívají i západní konvertitky.
Islám je dnes nejrychleji rostoucím náboženstvím na světě, k čemuž přispívají i západní konvertitky.

Minulý oznámila své přestoupení na islámskou víru švagrová expremiéra Tony Blaira. Zařadila se tak do rostoucího počtu moderních, kariérně úspěšných Britek, které učinily taktéž, všímá si trendu deník The Daily Mail.  

Co emancipované britské ženy láká na náboženství, z něhož pro něžné pohlaví plyne řada genderově nerovnoprávných zákazů a povinností? Kevin Brice z univerzity ve Swansea vysvětluje trend, který se odborně zabývá "bělošskou" konverzí k islámu.

"Touží po spiritualitě, po vyšším smyslu. Jde mnohdy o duchovně založené, přemýšlivé osoby. Další typ žen, které se obrací k islámu, nazývám "konvertitky z pohodlnosti". Ty si osvojí vnější atributy náboženství, aby se zavděčily svému muslimskému manželovi či jeho rodině, ale nutně nenavštěvují mešitu, nemodlí se či nepostí," vysvětluje listu Brice.

Nevlastní sestra expremiéry choti Lauren Boothová (43) dnes na veřejnosti nosí hidžáb, pětkrát denně se modlí čelem k Mekce a navštěvuje mešitu, kdy může. Ke konverzi se rozhodla před šesti týdny po návštěvě svatyně Fátimy al-Masumeh v íránském poutním městě Kóm.

"Bylo úterý večer, posadila jsem se a najednou cítila dávku duchovního morfia, absolutní štěstí a blaženost," cituje Boothovou deník. Už před prozřením v Íránu měla k islámu sympatie a významný čas trávila coby novinářka v Palestině. "Vždy na mě dělala dojem síla a útěcha, jakou islám poskytuje."

"Na Západě se lidé stresují povrchními záležitostmi jako co si vzít na sebe za model."Cesta od MTV ke koránu 

Někdejší londýnská moderátorka hudebního televizního kanálu MTV Kristiane Backerová (43) přijala islám, protože permisivní životní styl jejího mládí, kdy "vše je dovoleno", se ukázal být povrchní a prázdný. Zlomovým okamžikem byla pro Backerovou známost s pakistánským hráčem kriketu Imranem Khanem, se kterým krátce chodila v roce 1992, na vrcholu vlastní kariéry. Společně Pákistán navštívili a udělala na ni dojem spiritualita a srdečnost tamních lidí.

"Ačkoli náš vztah s Imranem nevydržel, začala jsem se zajímat o muslimskou víru a nakonec k ní konvertovala. Kvůli svému zaměstnání jsem dělala rozhovory s rockovými hvězdami, cestovala jsem po světě a sledovala každý trend, ale uvnitř jsem si připadala prázdná. Teď jsem konečně dosáhla spokojenosti, protože islám mi dal smysl do života."

"Na Západě se lidé stresují povrchními záležitostmi, jako co si vzít na sebe za model. Ve světě islámu hledí každý k vyšším cílům. Všechno se dělá k radosti Boha. Šlo o úplně jiný hodnotový systém. Uvědomila jsem si, jak moc osvobozující je být muslimkou. Následovat jediného Boha činí život čistší. Nehoníte se za každým módním výstřelkem."

Lamači srdcí

Značná část žen přijde poprvé do styku s islámem skrze muslimského přítele. Lynne Aliová (31) z Dagenhamu v Essenu bez okolků přiznává, že bývala "typickou náctiletou rozhýřenou běloškou".

"Opíjela jsem se s kamarády, nosila přiléhavé a odhalující oblečení a randila s kluky. Na částečný úvazek jsem pracovala jako dýdžej, takže jsem sledovala klubovou scénu. Občas jsem se modlívala jako křesťanka, ale Boha jsem využívala spíš jako doktora, který měl léčit záležitosti v mém životě. Kdyby se mě někdo zeptal, odpověděla bych, že mám ráda život v rychlém proudu."

Když se však seznámila se svým přítelem Záhidem, stalo se něco dramatického. "Jeho sestra se mnou začala mluvit o islámu a bylo to, jako by všechno v mám životě zapadlo na svoje místo. Myslím, že jsem podvědomě musela po něčem prahnout a necítila jsem naplnění ze svého alkoholem prosyceného životního stylu."

Lynne konvertovala v devatenácti. "Od té doby nosím hidžáb a nikdy své vlasy neodhaluji na veřejnosti. Doma před svým manželem nosím obyčejné západní oblečení, ale mimo domov nikdy."

Mravokárné feministkyPro některé konvertitky představuje islám oslavu tradičních rodinných hodnot, k nimž západní liberální společnost již nepřistupuje s někdejším respektem.

Islám je dnes nejrychleji rostoucím náboženstvím na světě a ze statistik vyplývá, že západní konvertité - a zejména konvertitky - k tomu významně přispívají. "Dostupné údaje napovídají, že poměr žen a mužů mezi západními konvertity je možná až dvě ku jednomu," říká Kevin Brice.   

Pro některé konvertitky představuje islám oslavu tradičních rodinných hodnot, k nimž západní liberální společnost již nepřistupuje s někdejším respektem. Tradiční rodinné hodnoty k islámu přivábily například učitelku jógy a svobodnou matku Camillu Leylandovou (32), která konvertovala coby dvacátnice z "intelektuálních a feministických důvodů".

"Vím, že lidé budou překvapeni spojením islámu a feminismu, ale je chybou zaměňovat kulturu a náboženství. Ano, jsou muslimské kultury, které ženám upírají osobní svobodu, ale když jsem vyrůstala, cítila jsem se pod útlakem západní společnosti." Na mysli má tlak na ženy, aby se chovaly jako muži, opíjely se a měly nezávazný sexuální styk.

Lynne Aliová vzpomíná, jak šla do baru na kamarádčiny narozeniny. "Vešla jsem dovnitř střídmě oblečená, s hidžábem na hlavě. Všichni ostatní měli odhalující oblečení, byli opilí, komolili slova a vyzývavě tančili."

"Poprvé jsem svůj někdejší život viděla zvenčí a věděla jsem, že už se k němu nemohu vrátit. Jsem strašně vděčná, že jsem nalezla svou únikovou cestu. Už nejsem otrokem zkažené společnosti a jejích očekávání."

Kristiane Backerová sama sebe označuje za "evropskou muslimku" - v protikladu k rodilým muslimům. "Byla jsem provdaná za rodilého muslima, Maročana, ale neklaplo nám to, protože na mne kladl omezení odpovídající prostředí, v němž vyrostl. Coby evropská muslimka si ale kladu otázky a nic slepě nepřijímám," cituje deník bývalou moderátorku MTV.

Autor: - mac -Foto: ČTK/AP , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ