Rozhodnutí pojmenovat mezinárodní letiště v Prištině po jednom z velitelů Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) Ademu Jashariovi, kterého zabily srbské jednotky, vyvolalo vlnu kritiky. Takový krok by mohl podkopat ústavou daný multietnický ráz této nejmladší evropské země, píše zpravodajský server BalkanInsight.com. Sporná je prý také oprávněnost rozhodnutí, které padlo jen několik dní poté, co parlament vyslovil vládě nedůvěru.
"Čekal bych pojmenování po známém vědci nebo humanistovi," řekl Igor Savić z místní organizace Budoucnost beze strachu. Takováto rozhodnutí podle něj připomínají jugoslávskou éru, kdy letiště či nemocnice často dostávaly jména po bojovnících.
Mezinárodní civilní úřad (ICO), který v Kosovu dohlíží na rozvoj demokracie a udržování stability, rozhodnutí o změně názvu letiště nepřímo kritizoval. "S určeným mandátem požaduje ICO taková rozhodnutí a akce, které uznávají multietnický charakter Republiky Kosovo," prohlásil mluvčí úřadu Kai Müller-Berner.
Podle prištinského politologického institutu GAP by vláda neměla podobná rozhodnutí činit, když jí na počátku listopadu parlament nevyslovil důvěru.
Kosovský ministr práce a sociálních věcí Nenad Rasić, který patří k srbskému menšině, byl přítomen na kabinetním zasedání, kde se o názvu jednalo. Prý se domníval, že šlo pouze o prostý návrh, protože se o změně nehlasovalo. Vicepremiér Hajredin Kuçi nicméně prohlásil, že vedení letiště má v této věci souhlas vlády.
Kosovská vláda již přejmenovala dálniční tah spojující srbskou a albánskou hranici po prvním kosovském prezidentovi Ibrahimu Rugovovi. "Věřím, že tato dvě velmi důležitá rozhodnutí občané uvítají," dodal Kuçi.
Jashari je v Kosovu považován za národního hrdinu boje proti srbské nadvládě, zatímco pro Srby byl teroristou. Zúčastnil se několika útoků proti vládním jednotkám, v březnu 1998 ho ale srbské síly zabily v jeho obklíčené usedlosti v Prekazu, když se odmítl s dalšími ozbrojenci vzdát. Spolu s ním zahynulo na 50 dalších lidí, včetně žen a dětí.