<span>Kosovo je naše</span>, rozhodl srbský parlament

Zahraničí
26. 12. 2007 23:30
Dvě hlavy Srbska: prezident Tadžič (vpravo) a premiér Kostunica.
Dvě hlavy Srbska: prezident Tadžič (vpravo) a premiér Kostunica.

Dvě hlavy Srbska: prezident Tadžič (vpravo) a premiér Kostunica.Srbský parlament ve středu večer schválil rezoluci, která zavazuje srbské představitele k tomu, aby nikdy nepřijali nezávislost jihosrbské provincie Kosovo. Dokument předložený srbskou vládou také výslovně odmítá členství země v Evropské unii a v NATO, pokud Západ nezávislost Kosova uzná.

Rezoluci schválila drtivá většina srbských zákonodárců. Hlasování předcházela dlouhá a bouřlivá debata. Srbský premiér Vojislav Koštunica v ní zaútočil na roli Washingtonu v jednáních o Kosovu. "Spojené státy se rozhodly, že již nebudou žádná jednání. Amerika rozhodla, že problém, který začínala řešit Rada bezpečnosti OSN, musí být vyřešen mimo radu," uvedl Koštunica v narážce na odmítnutí dalších jednání ze strany USA a EU po krachu nedávné schůzky Rady bezpečnosti OSN.

"Amerika se otevřeně snaží o zničení mezinárodního řádu," dodal předseda srbské vlády, podle něhož je Kosovo příkladem toho, jak se USA, kdysi symbol svobody, změnily v zastánce politiky síly. Znovu prohlásil, že Srbsko jednou provždy odmítá jakýkoli druh nezávislosti Kosova, a to je podle něj "první a poslední slovo Srbska". Vyzval zároveň kosovské Srby, aby jakoukoli jednostrannou deklaraci nezávislosti většinových kosovských Albánců ignorovali.

Naše armáda je připravena

Šéf státu zároveň vyjádřil obavu o bezpečnost zhruba stotisícové srbské menšiny v Kosovu. Prohlásil, že pokud by při případném propuknutí násilí nebyly Srby schopny ochránit mezinárodní síly KFOR, "srbská armáda je v každém okamžiku připravena... se souhlasem příslušných mezinárodních institucí poskytnout pomoc a ochránit ohrožené obyvatelstvo". Tato poznámka však spíše souvisela s kampaní před prezidentskými volbami, jejichž první kolo se v Srbsku uskuteční 20. ledna a kosovská otázka v nich bude podle pozorovatelů hrát klíčovou roli.

Nezávislé Kosovo jsou ochotny uznat Spojené státy i většina zemí unie; některé členské státy "sedmadvacítky" s tím však nesouhlasí. Proti jednostrannému vyhlášení kosovské nezávislosti se stavějí například Slovensko, Rumunsko a Kypr.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ