Kosovská mise v novém střihu
13.06.2008 11:44
Budoucnost Kosova nabývá stále jasnější podoby. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek oznámil změny v podobě mezinárodní mise v Kosovu. Evropská unie má získat větší pravomoce. Proti se staví Rusko. Děje se tak krátce před očekávaným vstupem nové kosovské ústavy v platnost.
Bruselští diplomaté Pan Ki-munovu zprávu považují za dlouho očekávané zmocnění pro Eulex - misi EU v Kosovu. Již příští týden má do velké míry nahradit misi spojených národů v Kosovu UNMIK.
Takovéto „střídání stráží" ale z pozice stálého člena Rady bezpečnosti OSN blokuje Rusko, které nezávislost Kosova na Srbsku neuznalo.
Ze zhruba 1900 policistů, právníků a úředníků, kteří k misi Eulex patří, jsou jich na místě zatím pouze asi tři sta.
„Důležité je, aby v Kosovu z bezpečnostně-politického hlediska nevznikaly žádné mezery," komentoval situaci německý ministr obrany Franz Josef Jung. Podle něj je zatím koexistence Eulexu a UNMIKU smysluplná.
V bruselských diplomatických kruzích se proslýchá, že s takovým řešením počítá i dopis generálního tajemníka OSN, adresovaný srbské vládě a kosovskému prezidentovi Fatmiru Sejdiovi.
Pan Ki-mun v něm píše, že EU by měla hrát v Kosovu určitou roli, část kompetencí si však má podržet UNMIK. Takto by se měl vyřešit problém mezinárodních dohod s Kosovem.
Kosovskou nezávislost zatím uznalo 42 států.
Německý tisk cituje diplomata, podle něhož by Kosované pod záštitou UNMIK mohli dosáhnout zjednodušení vyjednávání v otázce hranic.
Rusko ale zatím jakékoli omezení mise OSN v Kosovu odmítá. Ruský ministr zahraničí ve čtvrtek dokonce požadoval propuštění vedoucího mise OSN v Kosovu, Joachima Rückera. Moskva tvrdí, že Rücker podnikl svévolně kroky ke snížení pravomocí mise.
„Očekáváme, že proti Joachimu Rückerovi se povedou disciplinární opatření, vedoucí až k jeho propuštění," prohlásil mluvčí ruského ministerstva zahraničí.
NATO chce v Kosovu vybudovat nové domácí bezpečnostní síly. Ministři obrany 26 členských států se ve čtvrtek v Bruselu shodli na odpovídajícím rozšíření mandátu mnohonárodní mírové operace NATO v Kosovu KFOR.
Nové jednotky, jakási obdoba četnictva, by měly klasické policejní sbory podporovat především při velkých demonstracích a nepokojích.
Dlouhodobě mají Kosovské bezpečnostní síly (KSF) disponovat 2500 muži, zhruba polovina z nich by mohla být vyškolena v horizontu jednoho roku. KSF mají nahradit Kosovské ochranné sbory (KPC). Tato domácí bezpečnostní jednotka o zhruba tří tisících mužích byla vytvořena po kosovské válce v roce 1999. Rekrutovala se především z řad někdejších povstalců.
Na tréninku KSF se nechtějí podílet členské státy NATO Španělsko, Rumunsko a Slovensko, které neuznávají Kosovo jako nezávislý stát.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.