Kosovský premiér slíbil sladit nezávislost se Západem
23.01.2008 20:17
Kosovský premiér Hashim Thaçi dnes ujistil, že bude nadále úzce spolupracovat se Spojenými státy a Evropskou unií při přípravě vyhlášení nezávislosti. Kosovo je dosud formálně srbskou provincií, avšak už téměř desetiletí je pod mezinárodní správou a tamní albánská většina touží po odtržení od Srbska. Thaçi dnes v Bruselu zahájil návštěvu, během které bude jednat s představiteli EU a NATO.
"Jsme připraveni být demokratickou zemí. Úzce spolupracujeme a budeme úzce spolupracovat s Washingtonem a Bruselem, abychom tak učinili co nejdříve," prohlásil premiér, aniž by však vyslovil výraz "nezávislost", vnímaný evropskými diplomaty jako tabu. Thaçi se s novináři setkal po úvodním jednání se slovinským ministrem zahraničí Dimitrijem Rupelem, jehož země toto pololetí unii předsedá.
V kosovském éteru sice dnes zaznělo, že Priština prý vyhlásí samostatnost 6. února, ale Thaçi se vyvaroval toho, aby vyslovil jakékoliv datum.
Podle evropských diplomatů tento krok může přijít v únoru či březnu, každopádně však Priština souhlasila s tím, že se tak nestane před druhým kolem srbských prezidentských voleb, které se uskuteční 3. února.
NATO čeká násilnosti
NATO už začalo posilovat své jednotky v Kosovu, čítající na 17 tisíc vojáků, a to italským praporem s 560 muži. "Tento prapor bude cvičit v oblasti působnosti KFOR od 4. února do 4. března," uvedl mluvčí aliančních sil KFOR Bertrand Bonneau. Podle něj jde i o ukázku schopnosti aliance rychle posílit své jednotky v terénu.
NATO zesiluje svůj kontingent v Kosovu v obavě z případných etnických nepokojů po očekávaném jednostranném vyhlášení nezávislosti. Chystá se i kosovská policie, která pro tento případ vypracovala zvláštní plán.
"Hlavním cílem je ochránit životy a majetky občanů, jakož i veřejný pořádek a klid," prohlásil policejní mluvčí Veton Elshani bez dalších podrobností. Tisk předpokládá, že se policie zaměří především na ochranu enkláv obývaných asi 100 tisíci kosovskými Srby, kteří provincii dosud neopustili.
Bezmocná OSN
Dosavadní jednání mezi Bělehradem a Prištinou o příštím osudu provincie vždy skončila ve slepé uličce. Zatímco Bělehrad se nechce provincie zcela zřeknout, kosovští Albánci, tvořící 90 procent místní populace, odmítají nabídky autonomie a požadují jedině nezávislost.
Na osudu Kosova se nedokázaly dohodnout ani velmoci v Radě bezpečnosti OSN. Zatímco Západ podpořil plány udělit Kosovu omezenou nezávislost pod mezinárodním dohledem, Rusko jako srbský spojenec hrozí zablokovat jakékoliv rozhodnutí, s kterým by Bělehrad nesouhlasil.
Moskva rovněž upozorňuje, že jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova by vytvořilo precedens pro separatisty jinde ve světě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.